“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerBu Tarihler Arasında Sıfır Konut Alanlar Dikkat! Mahkemeden Emsal Konutta KDV İade...

Bu Tarihler Arasında Sıfır Konut Alanlar Dikkat! Mahkemeden Emsal Konutta KDV İade Müjdesi Geldi

Ev satış rakamlarını arttırmak amacı ile sıfır konut satışı için KDV indirimi müjdesi gelmişti. Kararın ardından sıfır konut almak isteyenler kadar alanlar için de konut fiyatı indirim müjdesi gelmiş oldu ancak konut sektöründe bir KDV belirsizliği baş göstermişti. Konu hakkında mahkemeden emsal karar çıkmış oldu.

Konut alımlarında uzun süredir yaşanan KDV belirsizliği konusunda sonunda beklenen emsal karar çıktı.  İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından verilen emsal karar ile müteahhitlerin alıcıdan aldığı KDV tutarı yatırmaması nedeni ile para iadesi yapılacak! 

Konutta KDV İndirimi Yüzde 10’luk Fark Oluşturdu! 

Hükümet tarafından hem ekonomiyi canlandırmak hem de inşaat sektörüne destek olmak amacı ile başlatılan konutta KDV indirimi beraberinde yeni tartışmaları getirmişti. 

Bazı müteahhitler konut satış sözlemesi imzaladıkları müşterilerine bu indirimi yansıtmazken çoğu müteahhitte zaten fiyatta indirim yaptığı gerekçesi ile yüzde 10’luk payı kendisine ayırdı. 

Net alanı 150 metrekare ve üzerinde olan sıfır konutları kapsayan konutta KDV indirimi ile yüzde 18 olan konutta KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekildiği için yüzde 10 oranında bir fark oluştu. 

Bu Tarihler Arasında Ev Alanlar Dikkat! 

Posta Gazetesi tarafından yapılan habere göre 8 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 tarihi de dahil olmak üzere bu tarihler arasında yapılan teslimlerde ve tapu devirlerinde konutta KDV indirimi geçerli sayılmıştı. 

Ancak yüzde 18 KDV oranı baz alınarak satılan konutlarda henüz satın aldığı ev teslim edilmeyenler için aradaki yüzde 10’luk KDV indiriminin konutu üreten inşaat şirketine mi yoksa evi satan alan kişiye mi ait olacağının belirsizliği vardı.

10 Yıl İçinde Dava Açma Hakkınız Var! 

Pek çok inşaat şirketi konu hakkında aradaki farkın kendisine ait olduğunu iddia ederek vatandaşa KDV’yi iade etmemişti. İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi 26 Eylül 2019 tarihinde verdiği emsal karar ile belirsizliği sonlandırmış oldu. 

Mahkeme tarafından verilen emsal ile beraber inşaat şirketinin KDV’yi son kullanıcıdan alıp Maliye’ye ödemesi gereken bir aracı olduğunu, Maliye’ye bu yüzde 10 farkı ödemediğine göre de sebepsiz zenginleştiğini belirtip aradaki yüzde 10 farkın inşaat şirketine değil tüketiciye ait olduğunu belirterek inşaat şirketinin bu yüzde 10 farkı iade etmesi gerektiğine hükmetti. Bu nedenle yukarıdaki tarihlerde konut teslimi alan kişilerin 10 yıl içerisinde dava açarak KDV tutarının iadesini talep etmesi gerekiyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments