Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriBulgaristan'da Teşvik İmkanı!

Bulgaristan’da Teşvik İmkanı!

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu. Zeki Sarıbekir, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Avrupa’ya gerçekleştirdiği ihracatta Bulgaristan’ın öneminin altını çizdi.

Bulgaristan’da yatırım için avantajlı olarak konumlandırılan bölgelerde teşvik imkanlarının daha yüksek ve yatırım maliyetlerinin daha düşük olduğunu dile getiren Sarıbekir, şunları söyledi:

“Örneğin, 50 milyon avroluk ve 50-150 kişilik bir istihdam yaratacak yatırım; öncelikli olarak sertifikalandırılarak düşük maliyetli arazi desteği, Ar-Ge desteği, mesleki eğitim desteği, teknik altyapı desteği gibi teşviklerden faydalanabiliyor. Serbest bölgelerdeki imkanlar depolama, paketleme, markalama, dağıtım gibi faaliyetler için oldukça uygun. Bulgaristan’daki sanayi bölgeleri de uygun fiyatlar sunuyor. Ayrıca, yatırımlar belediyeler, yerel ve yabancı ticaret ve sanayi odaları, devlet tarafından da destekleniyor. Diğer yandan, Bulgaristan AB üyesi olması dolayısıyla AB fonlarından da faydalanıyor. İnovasyon ve rekabetçilik, insan kaynaklarını geliştirme ve kırsal kalkınma gibi fonlar iş dünyasına yönelik kullanılabiliyor.”

Bulgaristan’dan AB pazarına, Balkan ülkelerine ve Karadeniz üzerinden Çin ile diğer pazarlara erişim sağlanabildiğini vurgulayan Sarıbekir, “Otomotiv ve tedarik sanayi, kimya, cam sanayi, ambalaj sanayi başlıca yatırımların gerçekleştirildiği sektörler. Ayrıca, müteahhitlerimiz her türlü altyapı ve AVM, atık ve su arıtma tesisleri, otel, gayrimenkul gibi inşaat projelerinde gerek ana yüklenici gerekse de taşeron olarak yer alıyorlar. Türk yatırımcıların Bulgaristan’da üretip ihraç ettiği ürünler ‘Made in Europe’ niteliği taşıyor. Bu durum bir dizi avantajı da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments