Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriTramvay Hattı İçin Temeller Atıldı!

Tramvay Hattı İçin Temeller Atıldı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak, 11 kilometreden oluşacak ve Karşıyaka-Çiğli arasında hizmet verecek Çiğli Tramvay projesinin temelleri atıldı. Projenin inşaatının ise 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Temel atma töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer şu açıklamalarda bulundu:

“Her büyük kentin ulaşım sorunu var. Belediye başkanlarının görevi de ulaşım, otopark sorununu çözmektir. Bu sorunları çözmek için çaba harcarlar. Yaptıkları harcamanın hesabını halka vermek zorundadır halka hesap vermek, Hakk’a hesap vermektir. Her kuruşun hesabını veren belediye başkanı doğru belediye başkanıdır. Biz yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de hayata geçirmeye çalışıyoruz. Halkına hesap veren siyaset anlayışı. Halkın günlük sorunlarını gören, gelecekteki sorunları gören bir siyaset anlayışı. Bunu yapmak istiyoruz. İnşallah iktidarda da bunu yapacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Bizler belediyelerden başlayarak hizmeti kendi halkımıza yapacağız.”

Tramvay Projesinin Özellikleri
Çiğli Tramvay hattı inşaat çalışmalarının iki yılda tamamlanması planlanıyor. Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğindeki Çiğli Tramvayı, 11 kilometre uzunluğunda olacak ve 15 istasyondan oluşacak. Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayacak hat, bağlantı köprüsü ile Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’ne bağlanacak. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bağlantı köprüsü, çevre yolunun üzerinden geçecek. Köprüde yaya ve bisiklet yolları da bulunacak. Güzergâhın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak planlandı. Yeni hat; İZBAN Çiğli İstasyonu, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayii, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments