Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriÇarşamba Karma OSB'de Talep Patlaması

Çarşamba Karma OSB’de Talep Patlaması

Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulduğu günden bugüne kadar gelinen aşamalar hakkında açıklamalarda bulunan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı; “2019 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası arazisinin 822 dekarlık alanı, yapılan başvuru üzerine Çarşamba Organize Sanayi Bölgesi kurulmak üzere tahsis edilmiş ve OSB tüzel kişiliği mülkiyetine devredilmiştir. Ayrıca Çarşamba OSB’nin imar planı 23 Ekim 2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. OSB’nin kurulacağı alan Samsun il merkezine 37 km, Çarşamba Uluslararası Havalimanı’na 20 km, Samsun Limanı’na 39 km, demiryolu istasyonuna 37 km mesafede olup, Samsun-Ayvacık devlet karayolu kenarında yer almaktadır. OSB’nin kara, deniz, hava ve demiryolu olmak üzere 4 ulaşım ağına, Samsun Merkez OSB ve Sanayi Sitelerine yakın olması, konumu itibarıyla OSB’yi çok cazip hale getirmektedir. Ayrıca tüm bu fırsatların dışında OSB’nin kurulacağı zeminin düz olması yatırımcılarımız için bir başka avantajdır” dedi.

Çarşamba Karma Organize Sanayi Bölgesi için çok fazla talep aldıklarını dile getiren Vali Dağlı, “Kanalizasyon, içme suyu, yol ve elektrik gibi altyapı projelerinin hazırlıklarına başladık. OSB içerisinde faaliyet gösterecek olan yatırımcıların elektrik ihtiyacının ekonomik ve kesintisiz şekilde karşılanması için trafo merkezi kurulması amacıyla Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ile görüşmelerimiz de devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi alanında gerekli düzenlemeler ve temizlikler yapılarak, bölge altyapıya hazır hale getirilmiştir. 2021 yılı içerisinde ihalesinin yapılmasına müteakip Mart ayında arazide altyapı işlerinin yapımına başlanılmasını öngörmekteyiz. Ayrıca parselasyon planının hazırlanmasında da sona yaklaştık. Önümüzdeki günlerde ön tahsislerin değerlendirmesini yaparak altyapı ile sanayi tesislerinin inşaatlarının eş zamanlı olarak başlamasını planlıyoruz. Organize Sanayi Bölgesi konumu itibari ile yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmiş ve planlanan sanayi parselinin 3 katı kadar talep alınmıştır. OSB’de ihracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firma ve sektörlerin bulunmasına özen göstereceğiz. Çarşamba Organize Sanayi Bölgemiz, başta Çarşamba ilçemiz olmak üzere ilimizin tamamında üretim ve istihdamın artmasına katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Dağlı ayrıca, yatırımcıların teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla OSB parselleri arasında bulunan alana meslek lisesi yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuru yapıldığını belirtti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments