“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerÇevre Bakanı Murat Kurum: Suriyeliler Konut Projesi için TOKİ'ye Talimatı Verdik

Çevre Bakanı Murat Kurum: Suriyeliler Konut Projesi için TOKİ’ye Talimatı Verdik

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bazı etkinliklere katılmak amacıyla Kahramanmaraş’a gitti. Burada valilik il değerlendirme toplantısına katılan Murat Kurum, gündem konularına ve bakanlığın çalışma alanlarına dair açıklamalarda bulundu. 

Bu çerçevede Suriye’de oluşturulacak güvenli alan için Türkiye’nin ve Çevre Bakanlığı’nın adımlarına ilişkin bilgi veren Bakan Murat Kurum’un konuşmasının satır başları şu şekilde;

TOKİ’ye Güvenli Bölge Talimatı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum söz konusu toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıktı. Burada kendisine sorulan sorulara yanıt veren Bakan Kurum, Barış Pınarı Harekatını değerlendirdi. Bu harekat ile oluşturulacak güvenli bölgeye dair açıklamalarda bulunan Murat Kurum, ilk etapta 1 milyon nüfuslu 140 köy, 10 ilçe oluşumu için çalışmalar olduğunu ifade etti. Bu oluşturulacak bölgede köylere 700 bin, ilçe merkezlerine de 300 bin olamk üzere 1 milyon mazlum Suriyeli’nin yerleştirilmesinin planlandığını ifade etti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşmasında ayrıca kendisine sorulan bir soruya şu şekilde yanıt verdi: Suriye’de güvenlik bölge oluşturulması korusunda bakanlığın ne gibi çalışması olacak? “Buna ilişkin Toplu Konut İdaresi Başkanlığımıza çalışma talimatı verdik. Hem yerleşim alanları hem bu alanların ihtiyaçları hem de bölgenin yapısı ve mimarisine uygun şekilde projelendirme sürecimiz devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız hem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda hem de yaptığı ikili görüşmelerde dünya liderlerine, bu bölgede bizim huzur, güvenlik ve barış getirmek için ve 1 milyon Suriyeli kardeşimizi yerleştirmek için böyle bir çalışma yaptığımızdan bahsettiler. Görüşmelerle herkes genel itibarıyla böyle bir projenin doğru olduğunu söylediler. İnşallah tüm ülkeler bir araya gelmek suretiyle de bu güvenli bölgede 1 milyon Suriyeli kardeşimizi yurtlarında, ana vatanlarında yaşatacak, annelerin, çocukların mutlu ve huzurlu şekilde yaşayacakları projeyi gerçekleştirmek istiyoruz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuşmasının sonunda ayrıca kentsel dönüşüm konusuna değindi. Bu konuda şehirlerde çalışmaların devam edeceğini belirlen Bakan Kurum, çeşitli riskler altında olan evlerin boşaltılmasını sağlayacaklarını ifade etti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments