“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerRusya'da İnşaat Sektörü Frene Bastı: Yeni Projelerde Düşüş Bekleniyor

Rusya’da İnşaat Sektörü Frene Bastı: Yeni Projelerde Düşüş Bekleniyor

Rusya’da önümüzdeki yıldan itibaren yeni konut inşaatı sayısının azalması bekleniyor. Kommersant gazetesinin Sberbank yetkililerine dayandırdığı habere göre, inşaat şirketlerin yeni projelere olan ilgisinde düşüş gözleniyor. 

St. Petersburg’da gazetecilerle bir araya gelen Sberbank Başkan Yardımcısı Vladimir Sitnov, 2014 ve 2015 yıllarında ülke genelinde 75 milyon metrekarenin üzerinde konut inşaat izni verildiğini hatırlatarak, bu sayının 2017’de 34,4 milyon, 2018’de ise 48,9 milyon metrekare seviyesinde olduğunu söyledi.

Gazetenin ulaştığı sektör temsilcileri ise yeni kurallara adapte olmak için frene bastıklarını ifade ediyor. Rusya 1 Temmuz 2019’dan sonra inşaat projeleri için “escrow hesap” tabir edilen finansman yöntemini mecburi tutmuştu. Bu sisteme göre, projenin bütün maliyeti proje başlangıcından önce bir banka hesabına yatırılmak zorunda.

İmar Bakanlığı yetkilileri de önümüzdeki birkaç yıl içinde bankalar tarafından verilen ipotek sayısın azalacağı düşüncesinde.
Son olarak, Kommersant’a konuşan emlak uzmanları, sektördeki yavaşlama nedeniyle büyük inşaat firmalarının girmeye değer bulmayacağı bazı federal bölgelerde yeni inşaat projelerinin tamamen durabileceği uyarısında bulunuyor. Bununla birlikte, bütün analistler ülkede konut açığının devam ettiği konusunda hemfikir.

SourceTürkRus
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments