“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 400 Rezerv Konut Depremzedelere Tahsis Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 400 Rezerv Konut Depremzedelere Tahsis Edilecek!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Elazığ depreminde hayatını kaybedenlerin son sayısı hakkında bilgi verirken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da rezerv konut açıklamasında bulundu.

Elazığ depremi sonrasında hem Elazığ hem de Malatya’da enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. 

Depremde Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 31 Kişiye Yükseldi, 45 Kişi Enkaz Altından Sağ Çıkarıldı! 

Elazığ depreminde son dakika gelişmeleri hakkında basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Şu ana kadar 31 vatandaşımız Elazığ’da 4 vatandaşımız da Malatya’da olmak üzere toplam 35 vatandaşımız hayatını kaybetti. Ayrıca toplam 45 kişinin de sağ olarak kurtarıldığını son dakika bilgisi olarak verebilirim. Ayrıca ümit saatleri içerisindeyiz. Halen çalışmalarımız devam ediyor” diyerek enkaz altında 6 kişinin daha olduğunu duyurdu. 

400 Rezerv Konut Depremzedelere Tahsil Edilecek

Elazığ depreminde yıkılan toplam konut sayısını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise Deprem yaşanır yaşanmaz biz de AFAD koordinasyonunda 500’ü aşkın bir ekiple sahada çalışmalara başladık. Hasar tespit çalışmalarını başlattık. Hem Elazığ hem Malatya’da çalışmalarımız süratle sürüyor. Biz Elazığ Valiliği koordinasyonunda bir kriz masası oluşturduk. Gelen talepler doğrultusunda ilgili tüm bakanlıklarımız cevap veriyor taleplere. Müracaat eden vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde durumlarını tespit edip binaya geçişin uygunluğunu belirliyoruz. Elazığ merkez ve Sivrice ilçesinde 31 yıkık, 249 ağır hasarlı, 56 orta hasarlı 349 da az hasarlı bina tespit ettik. Malatya’da 26 yıkık ve 29 metruk yapı, 733 de hasarlı bina, Diyarbakır’da ise toplamda 3 yıkık ve 252 hasarlı bina tespit edildi. Depremin şiddeti sebebiyle birçok ilimiz etkilenmiş durumda hepsiyle ilgili bu rakamları paylaşacağız. Riskli binalarda köklü dönüşüm projesi başlatacağız. 400 rezerv konut, evleri yıkılanlara tahsis edilecek” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments