“reocom
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriÇevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul Projesi İçin Hazırlıklara Başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul Projesi İçin Hazırlıklara Başladı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çok önemli bir adım attı. Kanal İstanbul güzergahı üzerinde yer alan Başakşehir’de toplam büyüklüğü 5.7 milyon metrekare olarak açıklanan alan özel proje alanı ilan edildi.

Kanal İstanbul projesinde çok önemli bir adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Başakşehir Tatarcık bölgesinin imar planları için değişikliğe gitti ve askıya çıkarıldı. 

576 hektar büyüklüğüne sahip olan bölge için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir imar planı değişikliğine gitti. Yapılan değişiklik ile 2019 senesinde revize edilen özel proje alanı için yeni bir değişiklik yapıldığı ilan edildi. 

İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN İPTAL EDİLEN İMAR PLANI YERİNE YENİSİ HAZIRLANDI! 

Sözcü Gazetesi yazarı Özlem Güvemli yapmış olduğu haber ile 12. İdare Mahkemesi tarafından 2017 senesinde imar planları iptal edilmişti. 2015 senesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan planlar 2017 yılında iptal edilmişti. 

Verilen iptal kararı kapsamında bölge plansız kalırken bakanlık yeni planları ilan etmiş oldu. Söz konusu planlar askıya çıktı. 

Kanal İstanbul güzergahı etrafından önemli projeler olduğuna dikkat çekilerek “Bu projelerden bazıları Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul Projesi, Yenişehir Projesi, 3. Havaalanı Projesi’dir. Nüfusun artması ile yeni konut ve donatı ihtiyaçları ortaya çıkacak ve bu ihtiyaçların bir kısmının karşılanması amacıyla planlama alanının bölge içindeki önemi artacaktır” ifadelerine yer verildi. 

Yeni hazırlanan planlara göre söz konusu bölgede yer alan planlanma alanına 45 bin nüfusun yaşaması hedefleniyor. Söz konusu alanda yükseklikleri en fazla 7 kat olacak konut, otel, çarşı, lokanta, çok katlı mağaza ve ofis gibi alanlar inşa edilecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments