“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriÇimsa, Sektörün En Büyük GES Projesini Hayata Geçiriyor

Çimsa, Sektörün En Büyük GES Projesini Hayata Geçiriyor

Sabancı Holding çatısı altında yer alan Çimsa, 52 milyon TL’lik yatırımla çimento sektörünün en büyük Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesini Afyon Fabrikası’na kuracak. 

Sürdürülebilir kaynaklara yoğunlaşmaya başlayan Çimsa, Afyon’da faaliyet gösteren fabrikası için önemli bir yatırım kararı aldı. Çimento sektörünün en büyük Güneş Enerjisi Santrali’ni (GES) kurmaya hazırlanan Çimsa, proje için 52 milyon TL bütçe ayırdı. Projenin detayları ile ilgili yapılan açıklamada, santral devreye girdiği zaman 3,3 milyonwatt güce sahip olacak ve yıllık 4,2 kWh enerji üretecek. Proje, 60 bin metrekare inşaat alanına sahip olurken toplamda 7 bin 479 adet güneş paneli bulunduracak.

2023 yılının son çeyreğinde aktif olması planlanan proje hakkında konuşan Çimsa CEO’su Umut Zenar, “Çimsa olarak yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlk olarak iklim değişikliğiyle mücadele için güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak istiyoruz. Bu durum tüm ülkelerin enerjiyle ilgili yol haritalarında önemli bir yer tutuyor. Küresel emisyonların 2030’a kadar yarı yarıya azaltılması için yenilenebilir enerji kullanımına yönelik büyük çaplı bir dönüşüm yaşanması gerekiyor. Bu süreçte Çimsa olarak döngüsel ekonominin bir parçası olmaya devam etme hedefiyle, yeşil dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmek ve sürdürülebilir kalkınmaya ulaşmak için çok çalışıyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimiz kapsamında, karbon ayak izinin azaltılması, enerji verimliliği, çevre dostu ürünler gibi konulara odaklanmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz güneş enerjisi yatırımımızın tüm dünyanın ortak sorunu olan emisyonların azaltılması konusuna büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments