Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriÇin ve Malezyalı Şirketlerden 11 Projelik İşbirliği 

Çin ve Malezyalı Şirketlerden 11 Projelik İşbirliği 

Çin’in güneyinde yer alan Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nin merkezi Nanning’e konumlandırılacak lojistik, ticaret ve sanayi gibi faaliyetleri içeren 11 proje için Çin ve Malezya şirketleri arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.

26 Nisan 2022 tarihinde Çin ve Malezya şirketleri arasında Çin’in güneyinde bulunan Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi merkezi Nanning’de yer alacak 11 adet projenin işbirliği anlaşması sağlandı. Anlaşma, İki Ülke, İkiz Parklar anlaşmasının 10. Yıl kutlamaları sırasında gerçekleştirildi. 

Çin Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sheng Qiuping konuya ilişkin ‘’Çin’in, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasını hayata geçirmek ve bölgesel ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak için Malezya ile birlikte çalışmaya hazırız.’’ cümlelerini kullandı. Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Lim Ban Hong ise iki ülke şirketlerinin Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık anlaşmasının sunduğu kâr fırsatlarından faydalanmaları gerektiğini belirtti. 

İki ülke arasında 10 yıl önce gerçekleştirilen İki Ülke, İkiz Parklar platformu anlaşması neticesinde Çin-Malezya Qinzhou Sanayi Parkı inşa edilmişti. Projede 200’ün üzerinde faaliyet gerçekleştirilmişti. 25 kilometrelik alanda kurulan Qinzhou Sanayi Parkı, 190 milyar Yuan yatırım alırken, proje içerisinde yer alan sözleşmeli şirketler de yaklaşık 40 milyar Yuan yatırım yaptı. İki Ülke, İkiz Parklar projesi toplamda 200 bin kişiye istihdam sağlayarak önemli bir proje haline geldi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments