“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerCorona Virüsün Yabancı ve Yerli Gayrimenkul Proje Pazarına Olası Etkileri

Corona Virüsün Yabancı ve Yerli Gayrimenkul Proje Pazarına Olası Etkileri

Acarlar Şirketler Topluluğu Pazarlama ve Satış Grup Başkanı Bilge Özdemir; Corona Virüsünün geliştirilmekte olan Gayrimenkul proje pazarına olası etkilerini emlakdream.com için değerlendirdi.

Corona Virüs salgını tarihte yaşanan salgınlar gibi “ne ilk, ne de son olacak“ ancak izleri uzun süre devam edebilecek. Gayrimenkul Sektöründe “corona virüsün“ veriler üzerindeki etkilerini Nisan ayı ile birlikte görmeye başlayacağız.Gerileyen satış rakamlarının etkilerinde; ipotekli satışlar ve yabancıya satışlardaki gerileme dikkat çekecek.Gayrimenkul pazarında talep yapısını “yerli“ ve “yabancı” olmak üzere 2 açılımda izliyoruz.

Bu açılımlardan; yerli gayrimenkul talebini; yatırım ve ihtiyaç amaçlı olarak izlediğimizde, yatırım amaçlı talebin yıl sonundan önce, ihtiyaç özellikli talebin mortgage/konut kredisi şartlarına bağlı olarak 4 aydan önce ivme kazanmasını beklemiyorum.

Yabancı Gayrimenkul Talebi

Ayların kümülatif yansımaları kesildiğinde yabancı gayrimenkul satışlarında dramatik düşüşler izleyeceğiz. Bu dramatik düşüşte en büyük etken yurt dışı bağın kesilmesinin etkisi olacak. Şu anda yurt içinde kalan ve/veya yaşayan yabancıların alım yönündeki kısıtlı sayıda taleplerini izliyoruz.

Dikkat! Gayrimenkul İhracatında Zincir Kopuyor

Yıllardan beri yabancı Gayrimenkul pazarının gelişmesinde önemli fonksiyon üstlenen sayıları irili – ufaklı 500’e yakın yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaların/acentelerin büyük bir kısmını kaybetmek üzereyiz.

Son günlerde yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaların / acentelerin yetkilileri ile yaptığım görüşmeler durumun ciddiyetini göstermektedir. Çoğu kapanıyor, küçülüyor. Personellerini işten çıkarıyor.Üstüne üstlük inşaat firmalarından – projelerden yaptığı satışın hizmet bedelini alamayan firmalar / acenteler finansal problem yaşadıkları için; hizmete aracılık veren yurt dışı paydaşlarının, satış personellerinin ödemelerini yapamıyorlar.

Buradan GYODER & KONUTDER & İNDER & İhracatcılar Birliği & GİGDER & Ticaret Bakanlığı & Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı ve proje geliştiricilere sesleniyorum; yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmaları/ acenteleri yaşatmazsak yarın bizleri yaşatacak yabancı Gayrimenkul talebini bulamayız.

Tespitlerim; Gayrimenkul pazarında ilk pozitif gelişmelerin “Yabancı Gayrimenkul“ alımında olacağını göstermektedir. Bu doğrultuda pazardaki ilk kıpırdanma sınırların açılması – uçuşların başlaması ile gerçekleşebilecektir.

Yurt Dışı Gayrimenkul Talebi Beklentilerim:

  • Avrupa Birliği; Birlik olmadan çıkacak, yaşlanan Avrupa’da Türkiye’de yerleşim/yaşam tercihi sağlık güvencesinden dolayı artacak
  • Dünyanın farklı ülkelerine göç eden Türk Vatandaşlarında, tersine göç dalgası başlayacak
  • Türk Pasaportunun gayrimenkul alımının karşılığında sadece bir vatandaşlık olmadığı gerçeği yabancıların ülke tercihinde ibrenin yönünü Türkiye’ye çevirecek
  • Yabancı para birimleri karşısında Türk Lirasının değer kaybı, yabancılar için alım fırsatı olabilecek

Türkiye’de faaliyet gösteren büyük hacimli yabancıya Gayrimenkul satışı yapan firmalar / acenteler ile yaptığım görüşmelere göre eve kapanan dünyanın farklı ülkelerinde oluşan yurt dışı Gayrimenkul talebine eskisinden daha rahat ve vakitlice ulaştıklarını belirtmektedirler.

Özellikle Projelerde, sunumdan – opsiyona – satış sürecine kadar işlemlerin sanal gerçeklik / dijital ortam üzerinden dünyanın farklı noktalarına sunulduğu ortamlara gelen talebin birikmekte olduğunu, ilk toparlanmada, biriken talep ile birlikte harekete geçebileceğini göstermektedir.

Ev’den sürdürdüğümüz Yaşam bir gün bıraktığımız yerden daha umutla devam edecek… Atacağımız her adımı “Virüs Sonrası“ ne olabileceğe göre atıp, hazır ve hazırlıklı olarak geçirelim.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments