Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriDemir Fiyatlarındaki Artış Sürüyor! Ton Fiyatı 7 Bin TL'yi Geçti!

Demir Fiyatlarındaki Artış Sürüyor! Ton Fiyatı 7 Bin TL’yi Geçti!

Döviz kurundaki artışa bağlı olarak demir fiyatları yeniden yükselişe geçti.


İnşaat malzemelerindeki artış durdurulamıyor! Çimento fiyatlarındaki artışı boykot etmek amacıyla iş bırakma eylemi yapmıştı. Boykotun bitmesinin ardından bu sefer de demir fiyatları sektörü şaşırttı. Eylül başında ton fiyatı 6 bin 500’e kadar düşen demirde fiyatlar dövize bağlı olarak yeniden 7 bin TL’nin üzerine çıktı.


Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 100 baz puan indirime gitmesinin ardından dolar yeniden yükselemeye başladı. Bu durum demir fiyatlarına yansıdı ve demirin ton fiyatı 7 bin TL’nin üzerine çıktı. Demir fiyatlarında yaşanan artışın önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.

Üretimi Azaltma Çağrısı

Bazı çelik üreticilerinin Çin’deki uzun tatil öncesi stoklarını artırmaya yönelmesiyle birlikte demir cevheri fiyatları ton başına 120 dolar seviyesini geçti. Diğer yandan Çin’de fabrikalara üretimi kısma çağrıları yapılıyor.


Çin merkezli emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group’un içinde bulunduğu likidite krizi krizi ve Çin’de emlak sektöründeki kısıtlamaların yayılma etkileri ile birlikte sektördeki endişe giderek büyüyor. Diğer taraftan demir cevheri halen, Çin’deki elektrik enerjisi darlığının sanayi faaliyetlerini olumsuz etkilemesi ve talep üzerinde ilave baskı oluşturması ile birlikte Mayıs ayında gördüğü zirvesinden 100 dolardan fazla düşüş göstermiş durumda. Jiangsu bölgesindeki çelik üretim tesisleri, elektrik kullanımının azaltılması amacıyla üretimi kısma talimatı alırken Hunan bölgesindeki bazı tesisler de üretimi azaltmayı planlıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments