“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerDepremler Sonrası Konut Satışlarında Kriterler Değişti! Bina Yaşı ve Kat Sayısına Bakılıyor

Depremler Sonrası Konut Satışlarında Kriterler Değişti! Bina Yaşı ve Kat Sayısına Bakılıyor

Türkiye’nin deprem kuşağında olması ve sık sık depremlerin yaşanmasının ardından ev alımlarında en önemli unsurlardan birisi de konutun depreme dayanıklılığı. Vatandaşlar ev alırken en çok ise bina yaşına dikkat ediyorlar.

Son olarak Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetinde ki depremde çok sayıda bina yıkılmış çok büyük bir bölümü ise ağır hasarlı olarak kullanılamayacak hale gelmişti. 

Türkiye’nin deprem bölgesinde olması, özellikle bazı şehirlerin her an deprem riski ile karşı karşıya kalması durumunda vatandaşların konut alım tercihleri de değişti. Eski binalara olan ilgi azaldı, kat sayısı ve binanın bulunduğu bölgenin az riskli olması aranılan kriterler haline geldi.

Konut Alımında Kriterler Değişti

Vatandaşların konut alım tercihlerine ilişkin Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş’ta bazı değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşların konut alımlarında dikkat ettikleri kriterleri açıklayan Gökhan Taş şu bilgileri verdi. 

“Deprem konusunda risk içeren İstanbul ilçelerinde 7 yaşın üstündeki binalar fazla talep görmüyor. İlgi 7 yıl ve altındaki binalarda ise patlamış durumda. Binanın yaşının ardından en çok ilgi ise binadaki kat sayısına yönelik. Yani artık ‘yaş ve kat’ kriterleri neredeyse fiyatın da önüne geçti”.

Konut Sigortası ve DASK Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli ise deprem konusuna ilişkin yapmış olduğu açıklamasında sigorta üzerinde durdu.

Türkiye’de zorunlu deprem sigortasının yanında konut sigortası kullanım oranında da önemli bir seviyede olduğunu ifade eden Atilla Benli, konut sigortalılık oranının yüzde 22, iş yeri sigortalılık oranının ise yüzde 37 olduğunu açıkladı. Bu konut sigortalarının eşyaları, yapılan yatırımları kapsadığını ifade eden Atilla Benli sigortanın önemi üzerinde durdu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments