Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriDev Dönüşüm Başlıyor!

Dev Dönüşüm Başlıyor!

30 Ekimde meydana gelen İzmir depreminin yarattığı hasarın ortadan kaldırılması için çalışmalar başladı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’nin kentte yürüttüğü çalışmalarla ilgili “İzmir’de 7 ayrı bölgedeki bin 444 konut ve 208 dükkânın yanı sıra Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konut inşaatının temellerini önümüzdeki günlerde atıyoruz” dedi.

Bakan Kurum, depremin ilk anından itibaren vatandaşlara destek olmaya çalıştıklarını ve yaralarını sardıklarını dile getirdi. Depremin hemen ardından AFAD, UMKE, Kızılay, yerel yönetimler ve diğer tüm kurumlarla birlikte devlet olarak orada olduklarını belirten Kurum, “Kısa sürede arama kurtarma çalışmalarımızı, 10 gün içerisinde de hasar tespit çalışmalarımızı tamamlamıştık. Yine binalarımızı tek tek gezerek, İzmirli vatandaşlarımızın, taleplerini, isteklerini dinledik ve özellikle depremzede kardeşlerimizin geleceğiyle ilgili kararları birlikte aldık” dedi.

Kurum, depremin hemen ardından İzmir’i yeniden imar ve inşa etmek için çalışmalara başladıklarını söyleyerek “İzmirli kardeşlerimizin hayatlarının normale dönmesi için gece gündüz çalıştık. İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü seferberliğini başlattık” diye konuştu. Depremde zarar gören ve yıkılan binaların bulunduğu 75 bin metrekarelik 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarına başladıklarını söyleyen Kurum, depremden en çok Bayraklı’daki Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerinin etkilendiğini söyledi.

Açıklamalarına devam eden Kurum; “TOKİ Başkanlığımız eliyle İzmir’de 7 ayrı bölgedeki bin 444 konut ve 208 dükkanın yanı sıra Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konutumuzun temellerini atıyoruz. Yaptığımız yaklaşık 5 bin deprem ve kentsel dönüşüm konutumuzu kültürel ve sosyal alanlar, yeşil alanlar, okul, cami gibi sosyal donatılarıyla inşallah yılsonuna kadar vatandaşlarımıza teslim etmiş olacağız” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments