Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler

Yeni Bir OSB Geliyor!

Tatvan Belediyesi ile Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası, kurmayı planladıkları OSB için Diyarbakır OSB’yi inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Bitlis’in, merkeze yaklaşık 28 kilometre mesafede bulunan, 86 bin nüfuslu ilçesi Tatvan’da organize sanayi bölgesi kurulacak. OSB için 180 firmanın ön başvurusu var. OSB de planlanan yatırımların toplam tutarı yaklaşık 310 milyon TL, öngörülen istihdam da yaklaşık 10 bin kişi. Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Adabağ, gerekli işlemleri tamamladıklarını, başvuru aşamasında olduklarını ve en kısa sürede kentin ilgili kurumları ile birlikte ön müracaatı yapacaklarını belirtti.

Bin 100 dönümlük bir arazinin tahsisinin yapıldığını belirten Adabağ, “Karma bir OSB kuracağız. Şu anda OSB’de yatırım yapmak isteyen 180’e yakın firmamızın ön başvurusu var. Yatırım için yoğun talep gören sektör ise tekstil. Bunun yanı sıra mobilya, gıda işleme ve paketleme konusunda da yoğun talep var. Tıbbi malzeme ve robotik kol üretmek isteyen firmalarımız da ön başvuru yaptı. Önceliğimiz istihdamı fazla olan sektörler olacak. Bu konuda tekstil bizim için çok önemli. Tekstilde markalaşıp başta İran, Irak, Nahçıvan, Ermenistan ve Gürcistan gibi pazarlarda söz sahibi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Tahsisleri 3,5 ve 10 dönüm olarak yapacaklarını belirten Adabağ, “O-29 yaş arası %72 genç nüfusumuz var. Gençlerimizin birçoğu istihdam edilecekleri sektörlerle ilgili tecrübe sahibi değil. Zaten nitelikli iş gücü eksikliği Türkiye’nin genel problemi. Bu konuda ise OSB içerisine bir mesleki lise kurarak çözüm bulmaya çalışacağız” açıklamasını yaptı.

Tatvan’da kurulacak OSB öncesi bazı bölgelerde ki OSB’lere ziyaretler gerçekleştirdiklerini de belirten Adabağ, Diyarbakır OSB’ye yaptıkları ziyaretten çok memnun kaldıklarını, çok yerinde ve önemli bir ziyaret olduğunu söyledi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments