“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerDevlet 7 İlde Çiftçiye Hazineden Ücretsiz Tarım Arazisi Vereceğini Açıkladı!

Devlet 7 İlde Çiftçiye Hazineden Ücretsiz Tarım Arazisi Vereceğini Açıkladı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların ardından devlet 7 ilde çiftçilere tarımsal üretimi artırmak ve atıl olan alanların değerlendirilmesi için ücretsiz tarım arazisi tahsis edeceğini açıkladı.

Devlet tarafından tarımı, üretimi ve üreticiyi desteklemek için gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Bir süredir ücretsiz olarak hazine arazisi tahsis etmek konusunda çalışmalar yapılıyordu. Sonunda çalışmaların tamamlandığı belirlendi. Bu süreçte tarım arazisi için kullanılabilecek olan ve tespit edile 14 bin dekar hazine arazisinin tahsis edilmesi için çalışmaların başladığı belirlendi. Bu durum 1904 futbol sahası büyüklüğüne eş değer olarak ifade edildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konu hakkında açıklamalarda bulundu. ‘Amacımız bu süreç içerisinde ekilmeyen ve atıl durumda olan boş arazileri değerlendirmek ve yeniden üretime kazandırmak Ülkemizde yaptığımız değerlendirmeler sonrasında 23.1 milyon hektar işlenen tarım arazisinin bulunduğunu belirledik. Bununla birlikte 83 milyon vatandaşımızın da gıda ihtiyacının karşılanması için harekete geçtik. Türkiye tarımsal hasılası ile 48 milyar dolara ulaştığı gibi Avrupa’da ilk sırayı almış durumda’ dedi.

Atıl Olan Tüm Alanlar Değerlendirilecek

Bakan Pakdemirli yapmış olduğu açıklamalarda atıl alanların değerlendirilmesi için ücretsiz olarak tahsis edilecek olan tarımsal alanların Erzincan, Bingöl, Erzurum, Kars, Kayseri, Muş ve Sivas’ta olduğu belirtildi. Bu arazilerin tamamı ücretsiz olarak çiftçilere tahsis edilecek. Başvuru süreci 1 Haziran tarihinde son buldu. Şimdilerde yapılan değerlendirmelerin tamamlanmasının ardından hak kazanan çiftçilerin belirlenmesi ve tarım arazilerinin tahsis edilmesi bekleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments