“reocom
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriYabancılar Yeniden Alıma Geçti! Türkiye'den Konut Alan 9 Bin Yabancı Türk Vatandaşı...

Yabancılar Yeniden Alıma Geçti! Türkiye’den Konut Alan 9 Bin Yabancı Türk Vatandaşı Oldu

Yabancılara konut satışı talebinde beklenen canlanma başladı. Açıklanan rakamlara göre yabancılar büyük şehirlerde pahalı konutlara yöneldi. Türk vatandaşları ortalama 220 bin liralık para ödeyerek ev alırken yabancılar ise ortalama 875 bin lira ödeyerek ev satın alıyor.

Bankaların konut kredisi faiz oranları hızla düşmeye devam ederken düşen oranlar ile beraber vatandaşın konut talebi de canlanmaya başladı.  Özellikle de kamu bankaları tarafından sunulan 1 sene ertelemeli konut kredisi paketi ile sektörde büyük hareketlilik yaşanırken yabancıların konut talebi de artış gösterdi. 

TÜRKİYE’DE SATILAN HER 100 KONUTTAN 25 TANESİNİ YABANCILAR ALIYOR! 

Konu hakkında açıklama yapan Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal Türkiye’de satılan her 100 konuttan 25 tanesinin yabancılara satıldığını belirterek “Türkiye’de konut satın alan bir yerli yatırımcı ise ortalama 220 bin TL ödüyor. Yabancılar ise büyük şehirlerde nispeten daha değerli konutlara yatırım yapıyor. Yabancıların bir eve ortalama 875 bin TL ödediklerini düşündüğümüzde, konut başına ciroda yabancı ve yerli arasında yaklaşık dört katlık bir fark var olduğunu görüyoruz. Türkiye’den ev alan milletlerde yaşanacak çeşitlilikle bu fark daha da açılabilir” diyerek yabancılara satış rakamlarının kademeli olarak arttırılması gerektiğini dile getirdi. 

TÜRKİYE’DEN KONUT ALAN 9 BİN YABANCI TÜRK VATANDAŞI OLDU

Son rakamları açıklayan Akbal, 2016 senesinde yapılan yasal düzenleme ile Türkiye’den konut alan yabancıya vatandaşlık verilmesi konusunda uygulanan sınırın 250 bin dolara çekildiğini, bu tarih itibari ile Türkiye’den konut alarak Türk vatandaşı olmaya hak kazanan kişilerin sayısının ise 9 bin 11 rakamına ulaştığını dile getirdi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments