“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerDSİ Tarafından Yapılan Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı Dünya Birincisi Oldu!

DSİ Tarafından Yapılan Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı Dünya Birincisi Oldu!

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı Çin’de düzenlenen yarışmada birincilik ödülü kazandı. Baraj İnşaatlarına Yön Veren ve İlham Kaynağı Olan Projeler Yarışmasında alınan ödül büyük mutluluk yarattı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Bingöl Yukarı Kaleköy Barajı ilgi görmeye devam ediyor. 

Çin’de gerçekleştirilen Silindirle Sıkıştırılmış Barajlar Kongresi’nde düzenlenen yarışmada proje birincilik ödülü alarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 

9 Proje Arasından Birinci Seçildi! 

Baraj İnşaatlarına Yön Veren ve İlham Kaynağı Olan Projeler Yarışması için ülkemizi temsil etmesine karar verilen baraj 9 proje arasında yer aldı. 

Toplam 8 üyeden oluşan Uluslararası Büyük Barajlar Komisyonunun (ICOLD) 6 üyesi tarafından ödüle Bingöl Solhan Yukarı Kaleköy Barajı layık görüldü ve birinci seçildi.

Murat Nehri Üzerinde Yer Alan Baraj Dünya Birincisi Oldu  

Bingöl’ün Solhan ilçesinde Murat Nehri üzerinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip yedinci projesi olarak öne çıkan proje birincilik ödülünü alarak büyük sevinç yarattı. 

Konu hakkında AA muhabiri tarafından sorulan soruları yanıtlayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın DSİ olarak projelere devam edeceklerini belirterek “Dünyanın sayılı büyük barajlarından olan Ermenek ve Deriner barajlarını tamamladık. Şimdi yeni rekorların altına imza atıyoruz. Tamamlandığında 275 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek 3. barajı olacak Yusufeli Barajı inşaatı hızla devam ediyor. Bunlardan biri de Yukarı Kaleköy Barajı’dır. Bu ödül milletimizindir. Bu sebeple emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments