Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriDünya Bankası, Türkiye’ye Afet Kredisi Sağlayacak

Dünya Bankası, Türkiye’ye Afet Kredisi Sağlayacak

Dünya Bankası, İklime ve Afete Dayanıklı Şehirler projesi kapsamında Türkiye’ye sağlanacak 512,2 milyon dolar krediyi onayladı. 

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, ekonomik kalkınmasını destekleme ve insanların hayatını koruma hedefi doğrultusunda iklim ve doğal tehlikelere karşı dayanıklı konut ile altyapıya erişimi arttırmak amacıyla Türkiye’ye sağlanacak 512,2 milyon dolarlık kredinin onaylandığını açıkladı. 

Yapılan açıklamada, toplam tutarın 338,5 milyon dolarlık kısmı konutların deprem ve iklim tehlikelerine karşı korunması amacıyla hükümete sağlanırken, 173,6 milyon dolarlık kısmı dayanıklı altyapılar inşa edilebilmesi için belediyelere finansman sağlaması koşuluyla İller Bankası’na (İLBANK) aktarılacağı belirtildi. 

Açıklamanın devamında ise; “Geliştirilen altyapıdan 1 milyondan fazla insan yararlanırken, 32 bin kişi riskli konut binalarının yeniden inşası veya güçlendirilmesi için sağlanan kredilerden yararlanacak. Proje, deprem ve iklim tehlikelerine karşı kırılganlığı oldukça yüksek olan İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa ve Tekirdağ illerinin kentsel alanları üzerinde odaklanacak. Bu iller aynı zamanda ülkenin 85 milyonluk nüfusunun yüzde 76’sının yaşadığı ve ülkenin ekonomik faaliyetinin büyük kısmının yoğunlaştığı en büyük kentsel alanlarını içeriyor.” ifadelerine yer verildi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Vekili Carolina Sanchez-Paramo, “Türkiye, insanlar ve ülke ekonomisi için ağır bir bedel ödetebilecek olan hem doğal hem de iklimle ilgili tehlikelere karşı özellikle kırılgan bir ülkedir. Bu proje ile Dünya Bankası Türkiye’nin kalkınmada kaydettiği ilerlemeyi korumak için katkıda bulunmaktan ve dayanıklı ve iklimden etkilenmeyen bir geleceğe geçişini desteklemekten memnuniyet duymaktadır.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments