“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerKonut HaberleriEdirne’de Satılık Konut Fiyatlarında Artış Yaşanıyor 

Edirne’de Satılık Konut Fiyatlarında Artış Yaşanıyor 

Açıklanan son veriler ve gündelik yaşantının getirileri sonucunda Edirne’de satılık konut fiyatlarında artış yaşandığı gözlendi. Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, konuya ilişkin açıklamalar yaptı.

Edirne’deki satılık ev fiyatlarının oldukça yüksek meblağlara çıktığını anlatan Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, “3+1 daire de güzel bir yerde almaya kalktığınızda 1 milyon 800 bin lira ile 2 milyon 200 bin lira bandında. 20-25 yıllık binalar 1 milyon lira civarında. Bu da arsa fiyatları ve maliyetin artmasından dolayı.” dedi. 

Kiralık daire fiyatlarının da eş zamanlı olarak arttığını vurgulayan Feda, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kiralık dairelerin fiyatları yükselmiş durumda. İçinde kiracısı olan bile düşük fiyattan oturuyorsa mal sahibi boşaltmak için elinden geleni yapıyor. Ama kanun çerçevesinde korunduğundan kiracılar bu konuda şanslı. Devletin vermiş olduğu yüzde 25 artışla şu an mal sahipleri bu artışlardan memnun değil. Türkiye ekonomisi malum. Yüzde 100-200 gibi bir fiyat artışında ortalamaya aldığında yüzde 40 gibi haziran ayında çıkan bir artışa istinaden, ev sahipleri yüzde 40 artış beklerken kiralık evlerinde, devletin çıkarmış olduğu kanunla yüzde 25 bandında kaldı. Mal sahiplerini de mutlu eden bir haber değil. Bugün bir 3+1 daire maliyetlerin artmasından dolayı fiyatlandırmayla kalktığı zaman 2 milyon lira gibi bir rakam veriyor. 2 milyon gibi bir rakam verdiğinde de burada bin, 2 bin, 3 bin liraya kiralık evini vermek istemiyor. Normal 1+1 eşyalı kiralamaya kalktığınızda iyi bir bölgede 2,5-3 bin lira arasında değişiyor. İçi boş 1+1 daire 2 bin lira civarında. 2+2 daireler de 3-3,5 bin lira arasında şu anda. Bugünkü değerlemeye göre satın almaya kalktığınızda 1+1 daire 700-800 bin lira, 2+1 daire 1 milyon 300 bin ile 1 milyon 700 bin lira civarında yerine göre, 3+1 daire de güzel bir yerde almaya kalktığınızda 1 milyon 800 bin lira ile 2 milyon 200 bin lira bandında. İkinci el fiyatlar bile bu rakamlara yaklaşmış durumda. 20-25 yıllık binalar 1 milyon lira civarında. Bu da arsa fiyatları ve maliyetin artmasından dolayı. 

İki ay sonra konut fiyatları daha da artacak. O da bugünkü rakamlardan bahsediyoruz. İki ay sonunda Temmuz ve Ağustos Türkiye için zor geçecek bir dönem. Emekli ve memur maaşlarına gelecek zamlardan dolayı bunlara yüzde 20-30 civarında bir ilave bekleniyor. Bugün 2 milyon liraya alacağınız bir ev, yarın öbür gün 2,5 milyon-3 milyon lira bandına dayanacak. Bugün paranız kenarda olup kur korumalı faizde olanlara, gayrimenkulün kazandırdığı kazandırmayacak. Bundan 8 ay önce 800-900 bin liraya aldığınız 3+1 daireler, 2,5 milyon lira bandına dayandı. Yani yüzde 250 gibi artışlar var. Bu getiriyi ne altın ne dolar ne Euro ne de bankadaki faiz kazandırmıyor. Parası olan gayrimenkule yatırım yaparsa veya yaptıysa buradaki kazancını çok rahat görecek.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments