“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEmlak İşletmeleri Kentsel Dönüşümde Desteğe Hazır

Emlak İşletmeleri Kentsel Dönüşümde Desteğe Hazır

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçen hafta içinde açıkladığı Kentsel Dönüşüm Eylem planı çerçevesinde öncelikli olarak 1.5 milyon konutun 5 yıl içinde dönüştürülmesi planlanıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan emlak uzmanı ve Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Emlak işletmeleri, dönüşüm ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerine destek sunabilir. Bölgelerindeki risk durumunu, halkın beklentilerini en iyi bilenler emlak danışmanlarıdır. Kentsel Dönüşümde bizler de sürece dahil edilmeliyiz” dedi.

“Kentsel Dönüşüm Rehberine Katkı Sunabiliriz”

Özelmacıklı “Profesyonel emlak işletmeleri kat maliklerini dönüşüm öncesinde sağlanan destekler ve sağlayacakları avantajlar konusunda etkin bir biçimde bilgilendiriyor. Ayrıca bu yapılara müteahhit bularak teklifler verilmesini sağlıyor. Müteahhitin yıkım süreci öncesinde kiracı ve maliklere barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kiralama hizmetleri sunuyor. Sonrasında yeni inşa edilen bu yapıların satış ve kiralama süreçlerine de etkin destekler sunuyor. Hem müşterilerin ihtiyaçlarını hem de müteahhitlerin beklentilerini en iyi bilen sahadaki emlak danışmanlarıdır” şeklinde konuştu.

Parsel Bazlı Değil Ada Bazı Değişim Sağlanmalı

6306 sayılı kanun sonrasında Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısının 488 bin 303 olduğunu belirten Özelmacıklı, “Balyoz (yık-yap) anlayışı yerine ada bazlı dönüşüme daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Az katlı olup, çok kat yapılabilir binalar yerine çok katlı yapılarda dönüşüme ihtiyaç var. Bu nedenle asıl risk taşıyan ve çok katlı olan binalar yenilenmedi. Haziran ayındaki yönetmelik tamamlanmayan yapılar için riski bir miktar azaltmış olacak. Özellikle sınıflara ayrılan müteahhitlerden teminat ya da tamamlanma sigortası talep edilecek. Tamamlanma oranına göre satış izni verilecek. Bu düzenlemeler ile mağduriyetler azalmış olacak” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments