Emlak Piyasasında Anadolu Rüzgarı

Emlak Piyasasında Anadolu Rüzgarı

Hürriyet Emlak, Türkiye genelindeki verilerden oluşturduğu Mart ayı emlak endeksi verilerini açıkladı. Veriler bir süre stabil bir görünüm sergileyen emlak piyasasındaki hareketlenmeyi gösterdi.

Satılık emlak piyasasında son bir yılda Kırşehir (yüzde 28) ve Malatya (yüzde 20) yükselişe geçen bir grafik çiziyor. Yüzde 13’le Antalya ve Elazığ da benzer bir eğilim gösterdi. Son üç ayda ise Kahramanmaraş (yüzde 6) ve Mardin (yüzde 5) satılık konut piyasasında yükselişe geçen fiyatlarla dikkat çekti.

Verilere göre, satılık emlak piyasasında bir yıllık sürede Kırşehir (yüzde 
28) ve Malatya (yüzde 20) yükselişe geçen bir grafik çizdi. Bu illeri yüzde 13’le Antalya ve Elazığ izledi. Aydın (yüzde 13), Gaziantep (yüzde 13) ve Edirne’de de (yüzde 11) fiyatların yükselişe geçtiği görüldü.

Bir yıllık süre içinde kiralık konut fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü ivmelenmenin özellikle Bilecik (yüzde 45), Gaziantep (yüzde 31) ve Nevşehir’de (yüzde 28) görüldüğü gözlemlendi. Endeks verileri, son üç ayda ise kiralık konut fiyatlarının en çok arttığı illerin başında Mardin, 
Yozgat ve Kastamonu geldiğini gösterdi.

İstanbul satılık konut piyasası dönem dönem stabil bir görünüm çizse de endeks verilerine göre, İstanbul’da ise bir süredir yaşanmakta olan fiyat düşüşünün son üç ayda durduğu gözlemlendi. İstanbul satılık konut piyasasında bir yıllık süreçte yaşanan yüzde 43’lük yükselişle dikkat çeken Beyoğlu’nu, Gaziosmanpaşa (yüzde 25), Adalar (yüzde 23) ve Bağcılar (yüzde 22) izledi. Son üç ayda ise fiyatları çıkış eğilimi sergileyen ilçelerin başında Beşiktaş (yüzde 6) ve Sancaktepe (yüzde 5) geldi.