Konkordatodan 500 Firma Çıktı

Konkordatodan 500 Firma Çıktı

Ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin ardından şirketler toparlanma sürecine girdi. 2018 yılından beri konkordato ilan eden 1800 şirketten 500’ü sistemden çıktı.

Ağustos ayındaki kur saldırısının ardından yaşanan dalgalanmayla mali bünyeleri zayıflayan ve borçlarını yapılandırmak için konkordato ilan eden şirketler toparlanma sürecine girdi. Ağustos ayından sonra iflastan kaçınmak ve borçlarından kurtulmak için konkordato ilan eden 1.800 şirketten 500 tanesi sistemden çıktı. Konkordato başvuruları da yılbaşından beri % 70’e yakın azaldı.

Bankacılar, konkordatodan çıkan şirketlerin finans sektöründeki riskinin 7 milyar TL civarında olduğunu ifade ediyor. 500 şirketin konkordatodan çıkmasıyla birlikte bankaların üzerindeki 7 milyar TL’lik risk kalktı.

2018 yılının ağustos ayından sonra konkordato ilan eden firma sayısı 1.800’dü. Bu firmaların bankacılık sektöründeki toplam riski 28 milyar TL civarındaydı. 7 milyar TL riski bulunan 500 firmanın konkordato sürecinden çıkmasıyla bu rakam 21 milyar TL düşüş gösterdi.

Yeni Yasal Çerçeve Hazırlanıyor

İflas ertelemenin yerine getirilen konkordato sistemi şirketlerin yeni suistimal olanı oluyordu. Birçok uyanık patron, mahkemeden karar aldırıp borcunu dondurup kazandıkları parayı dövize yatırmaya başlayınca hükümet yıl sonunda yeni bir düzenleme yaparak konkordato ilanlarını zorlaştırmıştı.

Güncel İnşaat Projeleri