“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEnerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, Eski Binalarda Mantolama Isı Yalıtımı Zorunlu mu?

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır, Eski Binalarda Mantolama Isı Yalıtımı Zorunlu mu?

Enerji Kimlik Belgesi için son başvuru tarihi 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile doluyor. Yapılan yasal düzenleme ile bu tarihten sonra EKB’si olmayan binalarda ne kiralama ne de konut satışı yapılabilecek. Peki, enerji kimlik belgesi nedir, nereden alınır, nasıl başvuru yapılır?

Enerji Kimlik Belgesi için geri sayım hızlandı. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binalarda bulunan daireler için artık kiralama ya da da satış işlemleri yasaklanacak. 

Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

EKB uzmanı mühendis ya da mimar çalıştıran Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetki verilen Enerji Verimlilik Danışmanlık (EVD) Şirketleri tarafından EKB verilmektedir.  Hangi Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu? Mevcut binaların tümünde enerji kimlik belgesi almak zorunludur. 

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mimari Proje
Isı Yalıtım Projesi
Elektrik Projesi
Mekanik Tesisat Projesi (Isıtma, soğutma, havalandırma)

Isı Yalıtımı Olmayan Binalar Enerji Kimlik Belgesi Alabilir mi, EKB Almak İçin Eski Binalarda Mantolama Zorunlu mu?

Eski binalara mantolama zorunluluğu bulunmuyor ancak EKB alınması yasal bir zorunluluk olarak uygulanıyor.  1 Ocak 2020 tarihi itibari ile EKB almayan binalarda yer alan taşınmazlar için tapu devri ve kiralama işlemi yapılamayacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında … 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.

Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir…” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments