“reocom
Ana SayfaHaberlerFaizler Düştü İnşaat Sektörüne Güven Arttı!

Faizler Düştü İnşaat Sektörüne Güven Arttı!

TÜİK Sektörel Güven Endeksleri, Ağustos 2019 raporu yayımlandı. Bankaların konut kredisi faiz indirimi sonrası konut satışları artarken uzun bir aradan sonra ilk kez inşaat sektörü güven endeksi yükseldi.

TÜİK Sektörel Güven Endeksi raporunu yayımladı. Ağustos 2019 dönemine ait olan verilere göre inşata sektöründe güven endeksi yükseldi. 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Ağustos 2019

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre inşaat sektörü güven endeksi Ağustos 2019 döneminde yüzde 6 oranında artış göstererek yüzde 55,5 seviyesine yükseldi. 

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi Temmuz döneminde 52,4 olarak açıklanmış ve büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. 

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksleri sırasıyla %7,5 ve %5,1 artarak 41,6 ve 69,4 değerlerini aldı.Yaşanan yükselişte düşen faiz oranları ile inşata sektöründe yaşanan hareketliliğin büyük payı bulunurken konut satışlarının artması ile önümüzdeki dönemde endeksin daha yüksek bir seviyeye yükselmesi bekleniyor. 

Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yükseldi 

Rapor içerisinde yer alan sektörlerden hizmet sektöründe de güven endeksi yükseldi. 

Hizmet sektörü güven endeksi Ağustos 2019 döneminde bir önceki aya oranla yüzde 6,7 oranında artış göstererek 89,1 seviyesine yükseldi. 

Temmuz ayında yayımlanan söz konusu endeks değeri 83,5 olarak duyurulmuştu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“ADANA

Most Popular

Recent Comments