Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriFay Yasası Tartışmaları Devam Ediyor!

Fay Yasası Tartışmaları Devam Ediyor!

İzmir’de riskli yapı olduğu tespit edilen ancak yıkılmayan binaların 6,6 şiddetindeki depremle yıkılması ve onlarca vatandaşımıza mezar olması kentsel dönüşümün önemini bir kere daha ortaya çıkardı. Konu hakkında açıklama yapan CHP Enerji ve Alt Yapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın fay yasası konusunda hükümeti eleştirdi.

FAY YASASI İÇİN TÜRKİYE’NİN KAYBEDECEK BİR DAKİKASI DAHİ YOK!

Akın yapmış olduğu açıklamasında “Hep dendiği gibi deprem değil binalar öldürüyor. Ülke insanımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için acilen adım atılması gerekiyor. Fay yasası önemli evet! Hızlı ve doğru adımlarla kentsel dönüşüme de ihtiyaç var. Türkiye’de her afet sonrası bir Fay Yasası çıkması zaruretini değerlendiren ve hatta bu konuda bir çalışma ekibi oluşturduğunu açıklayan iktidarın çalışması nerede? Meclis’e ne zaman gelecek? Türkiye’nin bir dakika daha kaybedecek zamanı yok” diyerek fay yasasının hemen çıkarılmasını talep etti.

FAY YASASI 18 İL HANGİSİ?

Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl.

FAY YASASI NEDİR?

Altından fay hattı geçtiği tespit edilen iller için olası bir depremde meydana çıkacak olası zararlarını en aza indirgemek, fay hatları üzerinde yapılaşmayı engellemek, var olan konutların ve yapıların ise kentsel dönüşüm projeleri ile güvenli alanlara taşınmasını sağlayacak özel bir yasa tasarısıdır. Yasanın kabul edilerek yürürlüğe girmesinin ardından fay yasası kapsamında kentsel dönüşüm kapsamı altında bu hatlar üzerinde bulunan binalar ivedilikle yıkılacak ve yeni, sağlam alanlara taşınacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments