Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriFikirtepe İçin Bir Adım Daha!

Fikirtepe İçin Bir Adım Daha!

Önemi her geçen gün artan kentsel dönüşüm çalışmalarında İstanbul en öncelikli iller arasında yer alıyor. Hem deprem riski hem de kalabalık nüfusu nedeniyle kentin çok sayıda bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalar arasında en önemlisi ise Fikirtepe Kentsel Dönüşüm çalışması olarak gösteriliyor. Bu bölgede devam eden çalışmalar kapsamında bakanlık ilk aşamayı tamamladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy Fikirtepe riskli alanı ve çevresinin yeni imar planını hazırlayarak askıya çıkardı. Bakanlık tarafından ilan edilen imar planında konut ve işyerleri için çalışmaya alınan alanın yüzde 49’luk bölümü kullanılacak. Diğer yüzde 51’lik alan ise eğitim, sağlık, park alanı gibi donatı alanı olarak değerlendirilecek. Bakanlığın imar planı kapsamında konut ve ticaret alanlarında daha önceden alınan ruhsatlar ise geçerli olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, bölgede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yeni imar planına ilişkin bilgi verirken sosyal donatılara ayrılan alanlar üzerinde duran Gürgen, “Fikirtepe’de 61 yapı adası vardı ve hepsi ayrı ayrı kamuya terk yapıyordu. Kamuya terk alanlarında da yeşil alan, okul, hastane gibi ihtiyaçlar karşılanıyordu. Şimdi yeni planda parça parça değil bir bütün şeklinde terk olacak. Böylece bölgenin tamamına hitap edilecek şekilde donatılar yapılacak” dedi. Yeni imar planı kapsamında ki detaylar hakkında da konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen vatandaşların haklarının korunduğunu vurguladı. Vatandaşın daha önce yaptığı anlaşmalara sadık kalınarak ve hakları gözetilerek bir plan yapıldığını söyleyen Gürgen, toplu terk sayesinde yolların daha geniş olacağını ifade etti. Gürgen bölgede 30 metrelik bir bulvar olacağını sözlerine ekledi.

İstanbul Fikirtepe kentsel dönüşüm projesinde inşaat çalışmalarının ne zaman başlayacağına ilişkin açıklama ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan gelmişti. Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında “Fikirtepe’de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren 15 bin konutluk kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Mart ayı itibarıyla etaplar halinde inşa sürecine başlayacağız” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments