Ana SayfaHaberlerUlaştırma Haberleriİstanbul'a 2 Yeni Metro Hattı Geliyor

İstanbul’a 2 Yeni Metro Hattı Geliyor

Halkalı ile İstanbul Havalimanı arasında ulaşımı rahatlatacak stratejik hatlardan Halkalı-Havalimanı Metro inşaatının son kesimi için kazı çalışmaları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılım gösterdiği törenle başladı.

Halkalı-Yeni Havalimanı Metro Projesi güzergahında birinci hat 31 bin 292 metre, ikinci hat 31 bin 310 metre olmak üzere çift hat toplam 62 bin 603 metre uzunluğunda olacak.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda 2 yeni tünel açma makinesinin (TBM) kazıya başlaması töreninde konuşan Karaismailoğlu, İstanbul’da birbiri ardına hayata geçirilen dev projelerin kenti ve ülkeyi parlak bir geleceğe hazırladığını söyledi. İstanbul’da modern raylı sistem hatlarıyla İstanbul halkının trafik çilesini bitirdiklerini, bir yandan da şehri gürültü ve hava kirliliğinden arındırarak, çevresel sorunların azaltılmasına katkı verdiklerini anlatan Karaismailoğlu, bugün İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattının Olimpiyatköy-Halkalı kesimindeki tünele ilk kazmayı vurduklarını belirtti.

Karaismailoğlu, başlayacakları kazı çalışmalarında toplam 11 bin 800 metre ilerleyerek yıl sonunda Halkalı istasyonuna ulaşmayı planladıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Marmaray Halkalı istasyonu ile başlayan yüzde 55’lik ilerleme kaydettiğimiz 31,5 kilometrelik bu hatta Marmaray, Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve İstanbul Havalimanı istasyonları yer alıyor. Halkalı-Havalimanı hattımız Halkalı istasyonundan Marmaray banliyo hattına, Olimpiyatköy ve Kayaşehir istasyonlarında Kayaşehir- Kirazlı-Otogar-Yenikapı metrosuna, havaalanından da İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hattına bağlanacaktır.”

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı ile kentin merkezi lokasyonları arasındaki ulaşımın süresini 30 dakikanın altına indirmeyi planladıklarını belirterek, bu süreye ulaşmak için hattı ve araçları saatte 120 kilometrelik hıza çıkacak şekilde tasarladıklarını ve ülkenin en hızlı metrosunu yapmayı hedeflediklerini vurgu yaptı.

Bakan Karaismailoğlu, bu hatların tamamlanması ile Kağıthane ve Kemerburgaz’dan Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece’ye de metro bağlantılarının sağlanmış olacağını kaydederek, “Böylece Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray hattının devamında Halkalı-İstanbul Havalimanı ve İstanbul Havalimanı-Gayrettepe hatları ile toplamda yaklaşık 146 kilometrelik, İstanbul’u çepeçevre saran bir raylı sistem hattı tamamlanmış olacaktır” dedi.

Halihazırda İstanbul’da yapımını tamamlayıp halkın hizmetine sundukları 80 kilometrelik hattın bulunduğunu dile getiren Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da yapımına devam ettiğimiz 6 hat daha kısa bir süre içinde hizmete girecek. Şu anda yapımı süren, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı, Bakırköy sahil-Kirazlı, Başakşehir-Kayaşehir, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı, Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hatlarının toplam uzunluğu 91 kilometredir ve çalışmaları büyük bir hızla devam etmektedir. Elbetteki megakentteki raylı sistem projelerimiz bunlarla sınırlı kalmayacak. 4,5 kilometrelik Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve 8,4 kilometrelik Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projesi’nde de planlama aşamasındayız. İstanbul’a 12,9 kilometrelik iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments