“Yapı
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriGalata Köprüsü’nde Yenileme Çalışmaları Sona Erdi

Galata Köprüsü’nde Yenileme Çalışmaları Sona Erdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Galata Köprüsü’nde başlatılan ‘Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı’ sona erdi.

İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı, 1994’te inşa edilen 490 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğindeki Yeni Galata Köprüsü’ndeki çalışmayı planlanandan beş gün önce tamamladı. Dün akşam itibariyle köprü her iki yönden trafiğe açıldı. 

Üzerinde tramvay hattı bulunan köprüye, 29 yıl sonra ilk kez bakım yapıldı. Köprü, “Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı” ile olası İstanbul depremine karşı yenilendi. Derz değişimi ve asfalt yenileme işlemlerinin yapıldığı çalışma, 2 etaplı olarak gerçekleştirildi.

Açılır – Kapanır Sistemi Yenilendi

Söz konusu çalışmalar ile köprüdeki yapısal ömrünü tamamlamış hasarlı genleşme derzlerinin, onarım ve yenileme çalışmaları yapıldı. Deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım tabakası sökülerek yenilendi.

Köprünün geçmişte yapılan asfalt tamiratlarının da baskül sistemine (açılır-kapanır sistem) fazla ağırlık yaptığı ve bu nedenle sorunlar oluşturduğu tespit edilerek gereksiz ağırlıklar alındı. Ayrıca çelik köprü tabliyesine uygun, güneşte erimeyen trinidad asfalt imalatı yapıldı.

Olası Depreme Karşı Direnç Artırıldı

Yine iş kapsamında, yıllar içerisinde teknik ömrünü tamamlayan deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım tabakası sökülerek yenilendi. Yapılan çalışmalar ile Yeni Galata Köprüsü’nün teknik ve işletme ömrü uzatılarak olası bir depreme karşı direnç artırıldı.

20 gün olarak planlanan 2. Etap çalışması 15 günde bitirildi. Galata Köprüsü planlanandan 5 gün önce her iki yönden araç ve yaya trafiğine açılmış oldu.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments