Gayrimenkul Satışında ‘Gerçek Değer’ Zorunluluğu

Gayrimenkul Satışında ‘Gerçek Değer' Zorunluluğu

Ev, arsa, iş yeri gibi gayrimenkul satışına gerçek değer zorunluluğu geliyor. 2022’de geçilecek bu uygulama öncesi oluşacak vergi kaybını önlemek isteyen bakanlık, ara formül hazırladı…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ev, iş yeri ve arsaların gerçek değerini şehir şehir, ilçe ilçe tek tek belirleyecek. Böylece hiç kimse değerinin altında satış gösteremeyecek. Tapuda gerçek değerinde satış 2019’da başlıyor.

Gayrimenkul sektörünü etkileyecek çalışmayla Türkiye’deki bütün ev, arsa ve iş yerlerinin gerçek değerini gösteren harita çıkarılacak ve değerlerdeki düşüş ve yükseliş anında haritaya yansıyacak. Tapudaki satışta haritadaki değer dikkate alınacak, buna göre harç kesilecek. Artık 500 bin liralık ev, 200 bin liraya satılmış gibi gösterilemeyecek.

2019 İçin Acil Eylem Planı

Bu uygulamaya 2022’de geçilecek. Oluşacak vergi kaybını önlemek isteyen bakanlık, ara formül hazırladı. 2019 yılında yürürlüğe girecek formüle göre ev, arsa veya iş yeri satacak olanlar, değerleme şirketlerinden ekspertiz raporu alacak. Tahminen 250-300 liraya temin edilecek raporla tapuya gidip gerçek değer üzerinden satış yapabilecek.