Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Sektörü Dipten Döndü

İnşaat Sektörü Dipten Döndü

“Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği, merakla beklenen inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) hazırladığı Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’na göre Faaliyet Endeksi Eylül ayında, bütün ayların en düşük performansını sergiledikten sonra Ekim’de toparlanmaya başladı. 2018 içindeki 5 aylık daralmadan sonra faaliyette kısmi bir hareketlilik de göze çarptı. Ancak bütün endekslerin halen eşik değerin altında olması inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret eder. Rapor, inşaat sektörüne güvenin oldukça düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’na göre 4 endeks değeri de, önceki senenin aynı dönemine oranla  düşüş sergiledi. Özellikle Faaliyet Endeksi’nin, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2,3 azalması, geride bıraktığımız Ekim’de geçen yıla kıyasla inşaat faaliyetleri noktasında yavaşlamanın devam ettiğini ortaya çıkardı. Hem Güven hem de Beklenti Endeksi’ndeki azalma, mali piyasalardaki kısmi olumlu havanın reel sektör tarafında yansımasının henüz başlamadığını ortaya çıkardı.

İnşaat sektörüne yönelik tedbirlerin yıl sonuna kadar uzatılması yerinde bir karardır.

Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’nun sonuçlarını masaya yatıran Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Faaliyet Endeksi’nin Ekim’de toparlanmaya başladığını ancak bütün endekslerin halen eşik değerin altında olmasının inşaatta işlerin yolunda gitmediğine işaret ettiğini belirtti.

Hükümetin inşaat sektörüne yönelik aldığı önlemlere değinen Yavuz Işık, “İnşaat sektörü önlemlerinin yıl sonuna kadar uzatılmasının uygun bir karar olduğunu düşünüyoruz. Bu dönemde sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekonomik büyüme trendi yakalamanın önemli olduğunu düşünüyoruz. Planın inşaat sektöründe uygulanması için kapsamlı bir model Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un açıkladığı mekansal stratejik plan, planlama için doğru başlangıç ​​noktası olabilir. Halihazırda işleyen bu plan ile çok çeşitli planlar gerçekleştirilebilir. Arazi için sanayi talebinin karşılanması ve şehrin yeniden şekillendirilmesi başlıyor. Plan çerçevesinde Türk inşaat sektörünün gelişim ve dönüşümü yol haritası, inşaat ve ilgili tüm bölümleri içerecek şekilde belirlenmeli. “Dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments