“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Sektörü Bu Süreci “V” Şeklinde Atlatacak

Gayrimenkul Sektörü Bu Süreci “V” Şeklinde Atlatacak

Son bir ayda ilan portallarına girilen satılık konut ilanlarının yüzde 15 oranında azaldığına dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü ve emlak uzamanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, gayrimenkul sektörünün bu süreci V şeklinde atlatabileceğini düşündüklerini belirterek toparlanma sürecinin haziran ayını bulabileceğini söyledi.

Koronavirüs süresinde acil elden çıkartılmak istenen taşınmazlar olduğunu ve bunun yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunduğunu kaydeden Özelmacıklı, “Özellikle dolar ve altındaki yüksek değer artışları sonrasında, yatırımcılar için yeni fırsat gayrimenkul yatırımları olacak. Faiz oranlarının düşük olduğu bu dönemde, uzun süredir değerleri düşük kalan ve kriz sonrası talep patlaması yaşanacak 2. El konutları şimdi almanın tam zamanı” diyerek uygun faiz oranlarının yanı sıra, 500 bin liranın altındaki konutlarda peşinatın yüzde 10’a indirilerek kredilendirilebilir miktarın % 90’a çıkarılmasının özellikle 2. el konutlarda yatırımcılara cazip fırsatlar sunduğunu belirtti.

Konut satışlarında hem ikinci el satışların payının hem de kredi kullanım oranının arttığına vurgu yapan Özelmacıklı, şubat ayında toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %36..8 olarak gerçekleşirken, ikinci el satışların payının %68.4 seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatarak “Piyasaların normalleşmesi sonrasında hem kira talebi hem de satılık daire talebi artacak” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments