Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriGayrimenkulde Yabancı Rüzgarı Esecek

Gayrimenkulde Yabancı Rüzgarı Esecek

Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik değişiklikleri ile yabancıların Türk vatandaşlığı alabilmeleri için gerekli şartlar yeniden düzenlenmiştir.

Karar Gazetesi’nden Denizhan Erkoç’un haberine göre; Daha önce vatandaşlık alabilmek için karşılanması gereken en az 2 milyon dolarlık tutar, 500 bin dolar olarak değiştirildi. Türk vatandaşlığı kazanabilmek için en az 1 milyon dolarlık taşınmazın tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alınması hükmü de ‘250 bin dolar veya karşılığı döviz ya da TL tutarında taşınmazın satın alınması’ şeklinde değiştirildi. Sektör temsilcileri düzenlemeyle ilgili memnuniyetlerini dile getirirken özellikle yabancıya satışta patlama yaşanabileceğini vurguladı.

Altan Elmas: Muazzam döviz girdisi olacak

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas; “Rakamın 250 bin dolara inmesiyle hem ülkemize hem de gayrimenkul sektörüne muazzam bir döviz girdisi sağlanacaktır. Yıl sonunda yabancıya satıştan elde edilen gelir yüzde 50 artabilir” ifadelerini kullandı.

Feyzullah Yetgin: Yabancı yatırımcıyı teşvik edecek

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de gayrimenkul sektörünün beklediği bu indirimin yabancı yatırımcıyı teşvik edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini söyledi. Yetgin “Bu, İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan gibi birçok ülkede uygulanan bir sistem. Daha önce konuyla ilgili bakanlıkla görüşmelerimiz de olmuştu. İlgilendikleri için teşekkür ederiz” diye konuştu.

Afşin Aykanat: Daha pahalı evler satılacak

Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Afşin Aykanat ise yapılan düzenleme ile inşaat sektörünün beklentisinin karşılandığını ifade etti. Aykanat; “Yeni düzenlemelerle birlikte bekleme pozisyonunda olan yatırımcılar harekete geçecek. Bu durumun etkilerini yakın ve uzun vadede hep birlikte göreceğiz” dedi.

Erden Timur: Sektöre soluk gelecek

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur da düzenleme ile sektöre yeni ve rahatlatıcı soluk geleceğini dile getirdi. Timur;  “Bu düzenleme ile Türkiye’den ev alan yabancıların vatandaşlık için tutarı artıracağını söyleyebiliriz. Yani 250 bin dolar ve üzeri ev almayı planlayacağı için gelir düzeyi daha yüksek bir kesimin Türkiye’ye girişi teşvik edilmiş olacak” ifadelerini kullandı.

 Ziya Yılmaz: 1 yıllık satış 1 ayda yapılabilir

Türk vatandaşlığı kazanabilmek için 1 milyon dolarlık konut şartının 250 bin dolara indirilmesinin rekor getireceğini ifade eden DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; “Bildiğiniz üzere yabancıya geçen sene 22 bin 200 konut satıldı ve Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Yeni düzenleme ile geçen sene yapılan tüm satışı önümüzdeki ay gerçekleştirebiliriz. Yıl sonu ise bu rakam 30 bine ulaşabilir” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments