Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİstanbul’da Kaçak Yapılaşmaya Drone ile Denetim

İstanbul’da Kaçak Yapılaşmaya Drone ile Denetim

İstanbul’daki kaçak binaları hedef alan drone incelemeleri başladı. İmar Barışı yardımıyla belediye kaçak yapılaşmayı yasaklamak için düğmeye bastı.

Esenyurt Belediyesi, kaçak yapılaşmayı önlemek için başka uygulamalara geçti ve drone kontrolü uyguladı. Bu uygulamada, işçilerin iş güvenliğine uygunluğu da kontrol edilecektir.

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre İmar Barışı’yla birlikte çok sayıda bina kayıt altına girerken, belediyeler de kaçak yapılaşmaya karşı tedbirler almaya başladılar. Esenyurt Belediyesi ise farklı bir uygulamayı hayata geçirdi. Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ilçe genelinde kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve inşaatlarda iş güvenliğine uymayan işçilerin tespitini yapmak için drone ile denetimler gerçekleştiriyorlar.

Haber verildikten ve cezai prosedürler kabul edildikten sonra, belediye polisi bölgedeki kaçak binaları kontrol edecek. Dronlar, rapor edilemeyen veya bulunamayan her yasadışı binayı bulmak için devreye girdi.

Drone ile daha önce ilçede bulunan parkların denetiminin yapıldığını da sözlerine ekleyen Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe; “Yeni bir teknoloji festivali olan Teknofest’i birlikte geçirdik. Orada bu teknolojiye olan ihtiyacımızı görmüş olduk. İnşaat denetimlerine başladık. Bizim burada ölçümüz, 1 santim fazla yükseklik olmayacak. İnşaatların çoğunda asansör bulunmuyor, yukarı çıkıp kontrol etmek güç ve zaman alıyor. Biz drone ile işçileri de denetliyoruz. İşçilerin baret olmadan çalışmalarını denetliyoruz. Yapı kontrol birimimiz ve zabıtamız ile bu denetimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments