Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGYODER, Son Projesi Olan Öğrenci Yurdu’nun Açılışını Yaptı

GYODER, Son Projesi Olan Öğrenci Yurdu’nun Açılışını Yaptı

Türkiye’deki öğrenci yurdu ihtiyacına destek olabilmek amacıyla birçok yerde yurt yaptırma kararı alan GYODER (Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği), Marmara Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü kız öğrenci yurdu projesinin açılışını yaptı. 

Marmara Üniversitesi bünyesinde bulunan ve kullanılmayan bir binayı öğrenci yurduna dönüştürülmesi için çalışmalara başlayan GYODER, 112 yatak kapasiteli yurt projesinin açılışını yaptı. 

Açılış gününde konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbul dışından gelen öğrencilerimizin kalacak yerleri ile ilgili durmaksızın gayret gösteriyoruz. Kamu kurumlarıyla aramızda mükemmel bir diyalog var ve sürekli istişare ediyoruz. İstanbul’da şu anda 101 bin 18 öğrenci barınma kapasitesine sahibiz. Bunu yukarıya çıkartmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu üniversitelerindeki yurt oluşumuna uygun tüm arsaları tespit ettik ve Gençlik Spor ve Bakanlığı ile bu bilgileri paylaştık. İlk adım olarak 2023 Nisan ayında Maltepe’de 4 bin kişilik yeni öğrenci yurdumuzun açılışını gerçekleştirmek ve hedefimiz bu sayıyı 10 bine ulaştırmak. Bununla beraber hem özel sektör yatırımlarını cazip hale getirmek hem de GYODER gibi derneklerin yaptıkları projeleri desteklemek için çalışıyoruz. Bütün gayretimiz yurt yapmaya yönelik.” şeklinde konuştu. 

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu ise, “Gayrimenkul sektörü ülkemiz ekonomisi için hem temel hem de çatı olma özelliğini taşır. Gayrimenkul sektörü bu sektörden beslenen 250 sektörün temelidir, öte yandan her ekonominin faaliyetini sürdürmesi için bir çatıya ihtiyacı vardır, e-ticaret sitelerinin bile lojistik merkez ve veri merkezi ihtiyacını gayrimenkul sektörü karşılar. Bunların ötesinde bu sektörün en önemli görevi ise barınma ihtiyacını karşılamaktır. Bunun için erişilebilir konut ve öğrenci yurdu üretimi ile ilgili salt ticari beklentileri öncelemeden, kamunun kontrolünde fakat bütün yükü de kamuya bırakmayan iyi kurgulanmış ve denetlenen kamu, özel sektör ve finans kuruluşlarının elini taşın altına koyduğu bir iş birliği modelinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Bununla ilgili çözüm modelimizi karar vericiler ve kamuoyu ile paylaşarak masaya bir çözüm önerisi de biz sunduk.’’ Dedi. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments