Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerHamidiye Çeşmesi Yeniden İnşa Edildi

Hamidiye Çeşmesi Yeniden İnşa Edildi

Samsun’da yer alan ve Sultan 2.  Abdülhamid tarafından yaptırılan tarihi Hamidiye Çeşmesi, restore edilerek yeniden hizmete açıldı.

Son dönemde tarihi eserlerin tekrar kullanıma açılması için çalışan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Hamidiye Çeşmesi’nin yanı sıra Subaşı Meydanı’nı da tarihi görüntüsüne kavuşturdu. 

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi, “Subaşı Meydanı’na Sultan 2. Abdülhamid Han’ın şahsi parasıyla yaptırdığı ancak çeşitli nedenlerle günümüze ulaşamayan 534 metrekarelik 8 kurnalı tarihi Hamidiye Çeşmesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından arşivdeki fotoğraflardan istifade edilerek rekonstrüksiyon çalışmasıyla aslına uygun şekilde yeniden inşa edildi. Tamamlanan tarihi çeşme açıldığı andan itibaren yoğun talep gördü. Çeşmeyi kullananlar hem su ihtiyacının giderilmesinden hem de tarihin gün yüzüne çıkarılmasından son derece mutlu oldu.” açıklamasını yaptı.

Ayrı olarak bir konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “2. Abdülhamit Han’ın yaptırdığı çeşmeyi aslına uygun şekilde yeniden inşa ederek vatandaşımızın hizmetine sunduk. Cami inşaatı da hızla ilerliyor. Subaşı Meydanı bu şehrin simgesi. Yakın zamanda hizmete aldığımız yerli yazılım iki katlı mekanik otopark ile bölgedeki park sorununu çözerken, tarihi çeşme ve mescitle de meydanın tarihi yönünü gün yüzüne çıkardık. Tarihi yeniden yaşatıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments