“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriHazır Beton Endeksi 2020 Mart Ayı Raporu: Endeks Çakıldı, İnşaat Sektörü Uzun...

Hazır Beton Endeksi 2020 Mart Ayı Raporu: Endeks Çakıldı, İnşaat Sektörü Uzun Süreli Bir Durgunluğa Hazırlanıyor!

Koranavirüs nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma ne yazık ki pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de durgunluk yaşanmasına neden oldu. Hazır Beton Endeksi 2020 Mart Ayı Raporu yayımlanırken yayımlanan rapor hakkında değerlendirmede bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık inşaat sektörünün uzun süreli bir durgunluğa hazırlandığı değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hazırlanan ve sektörüne en önemli verileri arasında gösterilen hazır beton endeksi raporu yayımlandı. 

Hazır Beton Endeksi Çakıldı! 

THBB tarafından hazırlanan Mart ayı dönemine ilişkin hazır beton endeksi raporu yayımlandı.  Açıklanan rakamlara göre hazır beton endeksi beklenti endeksi son 45 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ne yazık ki koranavirüs nedeni ile inşaat sektöründe büyük bir güven düşüşü yaşandığı görüldü.  Konu hakkında değerlendirmede bulunan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık “Beton faaliyetlerindeki hızlanmanın önümüzdeki dönemde ortadan kalkacağını beklemekteyiz. Mart ayındaki hızlı beton dökümünü bayramlardan önceki sürece benzetebiliriz. Beklenti endeksimizdeki tarihi düşüş, inşaatın uzun dönemli bir durgunluğa hazırlandığını bize göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu. 

Koronavirüs ile Hazır Beton Sektöründe Mücbir Sebep Kapsamına Alınacak mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan mücbir sebep ilan edilen sektörler arasında yer almayan hazır beton sektörünün de bu sektörler arasına alınmasını talep eden Işık “COVID-19 salgınından ilk aşamada ve doğrudan etkilenecek imalat sanayi sektörlerinin başında yer almaktayız. Bu kapsamda nasıl ki inşaat sektörü mücbir sebep içerisinde değerlendirilmişse, ona girdi sağlayan en temel sektör olan hazır beton sektörünün de bu kapsamda değerlendirilmesi sektör için büyük önem arz etmektedir. Bu konuda sektörümüzün mücbir sebep içerisinde değerlendirilmesine dahil edilme talebimizi Hazine ve Maliye Bakanlığımıza ilettik” dedi.  Şu anda pek çok inşaat şantiyesinde virüs nedeni ile çalışmalara ara verilirken işlerine devam eden şantiyelerde de vardiyalı çalışmalar yapıldığı için işler yavaşlatıldı. Bu da hazır beton talebinin büyük oranda azalmasına neden oldu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments