“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerHer Önüne Gelen Müteahhit Olamayacak, Konut Stoku Sorunu Planlı Üretim İle Çözülecek!

Her Önüne Gelen Müteahhit Olamayacak, Konut Stoku Sorunu Planlı Üretim İle Çözülecek!

Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak yürürlüğe giren Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik ile inşaat sektöründe tüm taşlar yerinde oynadı. Artık her parası olan müteahhit olamayacak, herkes müteahhitlik yapamayacak! Kentsel dönüşümde yarım kalan projeler, plansız üretim nedeni ile şişen konut stoku gibi sorunlar yaşanmayacak.

Artan konut satış rakamlarına rağmen sürekli olarak şişen konut stoku sorunu plansız yapılan konutları bir kere daha gündeme taşımıştı. 

Özellikle de son 5 sene içerisinde yükselen inşaat sektörü pek çok kişinin iştahını kabartmış pek çok sanayici iş bırakarak inşaat sektörüne yönelmişti. 

Artık Herkes Müteahhit Olamayacak! 

Deyim yerindeyse parayı basanın müteahhit olmasının önü kapatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Mart ayında Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe giren yeni  ‘Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik’ ile beraber müteahhitlere sınıflandırılma getirilmiş oldu. 

Bundan sonra konut projesi, kentsel dönüşüm projesi ya da yeni bir inşaat yapmak isteyen tüm müteahhitler sınıflarına göre iş alabilecek. Belirli ekonomik, mali, teknik ve mesleki yeterliliğe sahip olan müteahhitlere inşaat izni verilecek. 

Başvuru yapan her müteahhit ya da müteahhitlik firması için başvuru tarihinden geriye dönük olarak son 3 sene içerisinde tamamladığı işlerin listesi istenecek. Yine bilançoları incelenecek ve hem mesleki hem de maddi yeterliliklerinden emin olunacak. Bu sayede planlı konut üretilecek ve yarım kalan konut projesi gibi vatandaşı mağdur eden sorunların önüne geçilmiş olacak. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments