“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerİmar Kanunu İçin Değişiklik Talebi Kabul Edildi!

İmar Kanunu İçin Değişiklik Talebi Kabul Edildi!

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu görüşmelerini tamamladığı Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni onayladı. Kaçak yapılar hakkında önemli düzenlemeleri içeren yeni imar kanunu ile pek çok önemli değişiklik hayata geçirilecek…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, mecliste yapılan komisyon görüşmeleri kapsamında onaylandı. 

İmar Davaları İvedi Yargılama Usulü ile Yapılacak! 

Söz konusu yasal düzenleme ile beraber teklifin yasalaşması ile beraber imar planları ile imar planlarına göre yapılan arazi ve arsa düzenleme işlemlerine karşı açılan davalar bundan sonra ivedi yargılama usulü ile yapılacak.  Gecekondu bölgelerinde yetki belediyelerden alınarak TOKİ’ye devredilecek. 

Kaçak Yapı Tapuya İşlenecek, İmara Aykırılık Giderilene Kadar Tapudan Kaldırılmayacak!

Kaçak yapıların tapu kaydına bu bilgi işlenecek. Bu tip yapılar kanun teklifinin yasalaşması durumunda kaçak ve imara aykırı olarak inşa edilen yapılar yıkılarak eski haline getirilecek.

Bu kurala uymayan kişilere ise emlak vergisine esas bina değeri ile belirlenecek olan rayiç değer ortalaması oranı ile cezai işlem uygulaması yapılacak. 

Kaçak Yapısını Yıkmayan Kişilere İdari Para Cezası ya da Hapis Cezası Verilecek!

Kaçak olduğu ya da imara aykırılık taşıdığı tespit edilen binaların yıkılarak eski haline getirilmesi istenecek. Ancak belirlenen süre içerisinde bu işlem tamamlanmazsa uyarı cezası verilecek. 

Uyarı cezasına rağmen kaçak yapı yıkılmazsa sahibine duruma göre para cezası ya da hapis cezası verilecek. İnşaat durumundaki binalarda firma yıkım kararını yerine getirmezse yetki belediyeye geçecek. Belediyeler tarafından yıkım yapılmazsa bu durumda da yıkımı Bakanlık yapacak ancak yıkım masrafını belediyeden tahsil edecek. H

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments