“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİmar Planında Bina Yükseklikleri Serbest Olarak Belirlenemeyecek

İmar Planında Bina Yükseklikleri Serbest Olarak Belirlenemeyecek

TBMM’de onaylanan düzenleme kapsamında bina yüksekliklerine sınırlama getirildi. Daha önceden imar planına göre serbest olan bina yüksekliği bundan sonraki süreçlerde serbest olarak belirlenemeyecek.

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM’de görüşülmeye başlandı. Yapılan görüşmeler ve gerçekleştirilen oylamalar sonucunda söz konusu kanun teklifinin ilk maddesi kabul edildi. 

Gecekondu Kanunu Düzenlemesi

TBMM’de gerçekleştirilen görüşmelerde ele alanınan ilk maddede önemli düzenlemeler görüşüldü. Bu kapsamda gecekondu kanununda düzenleme yapıldı. Bu düzenlemelerde söz konusu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra, belediye sınırları içerisinde veya dışarısında Gecekondu Kanununa göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından oluşturulan veya oluşturulacak alanlardaki uygulamalarda TOKİ yetkili olacak. Bu düzenlemeye ek olarak ayrıca belediyelerce Gecekondu Kanununa göre oluşturulan veya oluşturulacak alanlardaki uygulamalarda ise ilgili belediye yetkili olacak.

TOKİ Arsa ve Arazileri

TBMM’de onaylanan düzenlemede yer alan bir madde de TOKİ arsa ve arazilerine yönelik oldu. TOKİ arsa ve arazilerine yerleşen işgalcilere TOKİ, ecrimisil istemeye, ecrimisilin tahsiline ve taşınmazın tahliyesine ilişkin işlemleri uygulamaya veya Milli Emlak Genel Müdürlüğü eliyle uygulatmaya yetkili olacak.

Bina Yüksekliği Artık Serbest Olmayacak

Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kabul edilen ilk madde düzenlemesine göre; imar planında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments