“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriSanayi Tesisleri ve Ticari Binalar İçin Önlem Alınmazsa İstanbul Depremi ile Türk...

Sanayi Tesisleri ve Ticari Binalar İçin Önlem Alınmazsa İstanbul Depremi ile Türk Ekonomisi Çöker!

Marmara ve İstanbul ekonominin kalbi olarak kabul edilirken beklenen Büyük İstanbul depremi bu yönü ile de büyük bir riski beraberinde getiriyor. Olası bir İstanbul depreminde önlemler alınmazsa Türk ekonomisi çökebilir!

Türkiye Elazığ’da yaşanan depremin ardından bir kere daha acı deprem gerçeği ile yüz yüze geldi. 

Özellikle de İstanbul’da beklenen 7.5 şiddetindeki deprem bölgenin sanayi tesislerindeki yoğunluğu nedeni ile de endişe yarattı. 

İstanbul Depremi Ekonomiyi Vurur! 

Konu hakkında bir yazı kaleme alan Bloomberg HT yazarı Abdurrahman Yıldırım “Türkiye ekonomisinin yaklaşık yarısı Marmara Bölgesi’nde ve fay hattı üzerinde veya civarında bulunuyor. Baştan böyle bir hatayı yapmışız. Sanayi tesislerin depreme hazırlanması gerektiğini İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan açıkladı. Bu yönde kayda değer bir çalışma veya hamle daha başlamış bile değil. Ticari binalardan konutlara kadar yapı stokunun depreme dayanıklılık konusunda sorunlu olduğunu biliyoruz. Bu anlamda binaların yaklaşık üçte ikisi risk altında. Doğaldır ki, 7.5 şiddetinde olacak bir depremde en büyük risk de bina stokundaki sorunlardan kaynaklanacak. İnsani kaybımız ve buna bağlı ekonomik kaybımız da yükselecek. Sanayi tesislerinin depreme dayanıklılığı konusunda envanter bile yok. İstanbul ayrıca hizmetler sektörünün, finans sektörünün de kalbi. Hazırlıksız yakalandığımızda 7.5 şiddetindeki bir depremin sadece insani ve bina kaybı değil, aynı zamanda ekonomi açısından da yıkıcı etkisi olacağı açık. Hatta böyle bir durum Türkiye ekonomisi için de, piyasalar için de tam bir kara kuğu etkisi yaratabilir” uyarısında bulundu. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments