Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİnşaat Malzemesi Üretimi Yılın İlk 8 Ayında Yüzde 26 Artış Gösterdi

İnşaat Malzemesi Üretimi Yılın İlk 8 Ayında Yüzde 26 Artış Gösterdi

Türkiye İMSAD, Ekim 2021 Sektör Raporu’nu yayımladı. Buna göre yılın ilk 8 ayında inşaat malzemesi üretimi yüzde 26 oranında artış gösterdi.

İnşaat sektörünün merakla beklediği Ekim 2021 Sektör Raporu yayımlandı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan rapora göre inşaat malzemesi üretimi yılın ilk 8 ayında yüzde 26 oranında artış gösterdi.


İnşaat malzemelerine yönelik iç ve dış piyasadaki talep Ağustos 2021’de yükselişe devam etti. Ağustos ayında inşaat malzemesi sanayi üretiminde geçen yılın aynı ayına kıyasla 15,6 artış kaydedildi. Raporda iç talebin canlı kalması ve dış pazarlardaki önemli talep artışının bu büyümede etkili olmaya devam ettiği belirtildi.


Sektörün önemli oyuncularından oluşan 22 alt sektörün tamamında, 2021 yılının ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla inşaat malzemesi sanayi üretiminde artış gözlendi. Yüzde 59,1 ile seramik sağlık gereçleri alt sektörlerdeki en yüksek üretim artışı olan sektör olarak kayıtlara geçti. Tuğla ve kiremit üretimi yüzde 45,8, kilit ve donanım eşyası üretimi yüzde 41,8, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 40, demir çelik radyatör üretimi yüzde 39,1 artış yaşandı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 36,9, seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 35,7 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzde 33,7 büyüdü. Yılın ilk 8 ayında diğer alt sektörlere göre daha yavaş üretim artışı gösteren ürünler metalden kapı ve pencereler, metal yapı ve yapı parçaları ile çimento oldu.

Güven Endeksi 1,5 puan azaldı
Güven endeksi yılın 3. çeyreğinde geriledi. Ekim 2021’de güven endeksinde bir önceki aya göre 1,5 puan gerileme kaydedildi.
İnşaat sektöründe Temmuz-Eylül döneminde mevcut işler önemli ölçüde artmıştı. Ancak Ekim ayında bu kategoride bir önceki aya kıyasla 3 puan gerileme yaşandı. Yeni alınan inşaat işleri seviyesi ise Ekim ayında bir önceki aya oranla 1,6 puan azaldı.

İnşaat sektöründe yeniden yapılandırılan kredilerin büyüklüğü ise 12,43 milyar TL’ye ulaştı. Ağustos 2018’de yaşanan finansal dalgalanmanın ardından firmaların kredi riskleri yükselmişti. Artan kredi risklerinin yarattığı finansal baskının azaltılması amacıyla 19 Temmuz 2019 tarihinde 5411 Sayılı Bankacılık Kanununa geçici 32. madde eklemiş ve bu maddeyle BDDK tarafından hazırlanan çerçeve anlaşması kapsamında yer alan firmaların finansal kuruluşlara olan borçlarının yeniden yapılandırılması olanağı sağlanmıştı. 2 yıl için uygulanan bu maddenin süresi Temmuz 2021’de 2 yıl daha uzatıldı. Bu madde kapsamında 25 milyon TL üzerinde kredi borcu olan firmalar için büyük ölçekli uygulama, 25 milyon TL altında kredi borcu olan firmalar için ise küçük ölçekli uygulama yapılıyor.


Bu uygulamanın yanı sıra 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle sektörlere ilave ve uygun koşullar ile kredi olanakları sağlanmış, ayrıca geri ödenmeyen kredi borçları ile ilgili olarak kanuni takip yasağı getirilmişti. 30 Eylül 2021 tarihi itibarıyla kanuni takip yasağı kaldırıldı. Bu çerçevede geri ödenmeyen krediler ile ilgili yasal süreçler uygulanacak ya da bu krediler de yeniden yapılandırılacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments