Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerTürk Müteahhitler, Yurt Dışı Hedefini 10 Ayda Yakaladı

Türk Müteahhitler, Yurt Dışı Hedefini 10 Ayda Yakaladı

Türk müteahhitler, yıllık 20 milyar dolar olan yurt dışı hedefini 10 ayda yakaladı.


Türk müteahhitlerden müjdeli haber geldi! Müteahhitlerimiz yıllık 20 milyar dolarlık yurt dışı inşaat projeleri hedefini 10’uncu ay itibariyle yakaladı. Ortalama proje bedeli ise tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşarak 20,3 milyar dolara yükseldi.


Türk müteahhitler yılın ilk 10 ayında yurt dışında toplam bedeli 20,3 milyar dolar olan 196 yeni proje üstlendi. Böylelikle 103 milyon doların üstünde ortalama proje bedeli ile tüm zamanların en yüksek ortalama bedeline ulaşıldı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yurt dışındaki bu başarısının mutluluk verici olduğunu ifade etti. Küresel pazardaki sorunlar ve ardından pandemi şartlarının etkisiyle 2 yıllık aranın ardından 20 milyar dolarlık hedefi yıl bitmeden yakalamış olmanın Türk müteahhitlerin iş azmini gösterdiğini ifade eden Eren, yurt dışında aldıkları işleri yüksek standartlarda ve belirlenen süreler içinde bitirerek tüm dünyada öne çıktığını ve başarılarına yenilerini eklediğini söyledi. Ortalama proje bedelinin en son 2015 yılında 83 milyon dolara kadar yükseldiğini, ardından geçen süreçte yarıya kadar düştüğünü belirten Eren, sözlerine şöyle devam etti: “Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, Türk müteahhitler, böylece 1972’den 2021 Ekim ayı sonuna kadar toplam 130 ülkede 442,2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.”

“Rusya’da 7 Milyar Dolarlıklık Proje Üstlendik”
En büyük pazarımız olan Rusya’da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedeli ile yeni bir rekor kırıldığını söyleyen Eren, petrol fiyatlarında son zamanlarda yaşanan artışın sektörün öne çıkan pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını izlediklerini söyledi. Eren konuşmasına şöyle devam etti: “Bu gelişmenin olacağına da hep dikkat çekmiştik. Sektörün geleneksel pazarı Irak da önemini sürdürerek, en çok iş üstlenilen ikinci pazar konumuna tekrar yükselmiştir. Ayrıca kalkınma planları kapsamında tüm dünyanın odağında yer alan Afrika’nın Sahra-altı bölgesinde de müteahhitlerimizin artan sayıda iş aldığı görülmektedir. Uluslararası pazarda daha çok sayıda işçimizi istihdam etmek esas hedefimiz… Yurt dışında Türk iş gücü istihdamının artırılması konusunun üzerine hassasiyetle eğiliyor, imkan ve kabiliyetlerimizi ilgili tüm makamların dikkatine getiriyoruz. Orta vadede ise yıllık 50 milyar dolar tutarında yeni proje üstlenebiliriz. Bunun için diplomaside temkinlilik ve finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi önemli.”

En Çok Proje Üstlenilen 10 Ülke
Türk müteahhitlerin yurt dışında en çok proje üstlendiği 10 ülke sırasıyla şöyle: Rusya Federasyonu, Irak, Zambiya, Güney Sudan, Türkmenistan, Kazakistan, Slovenya, Cezayir, Azerbaycan, Ukrayna

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments