“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Sektörü En Çok Kredi Kullanılan Sektör Oldu!

İnşaat Sektörü En Çok Kredi Kullanılan Sektör Oldu!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi Mayıs 2020 Finansal Piyasalar İstanbul Ekonomi Bülteni raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda en çok kredi kullanılan sektör yine inşaat sektörü oldu. Detaylar haberimizde.

Türk ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan inşaat sektörü, korana virüs salgını nedeni ile oluşan ekonomik daralmayla mücadeleye devam ediyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi tarafından hazırlanan ve İstanbul’daki finansal piyasaları değerlendirdiği Mayıs 2020 Finansal Piyasalar İstanbul Ekonomi Bülteni yayımlandı. 

En Çok Kredi Desteği Alan Sektör İnşaat Sektörü Oldu 

Nisan ayı verilerinin değerlendirildiği Mayıs ayı raporunda sektörel değerlendirmeye de yer verildi. 

Sektörlere göre en çok kredi desteği alan sektör inşaat sektörü oldu. 2020 senenin birinci çeyreğinde de 2019 yılının aynı döneminde olduğu gibi yine en yüksek miktarda kredi desteği alan sektör inşaat sektörü olarak öne çıktı. 

Artış için yapılan oranlamada en yüksek artışın yaşandığı sektörler metal ve işlenmiş maden ile tekstil ve tekstil ürünleri sektörü oldu. Kredi kullanımı azalan sektörler ise Gıda, meşrubat ve tütün sektörü ile, ziraat ve balıkçılık sektörü olarak öne çıktı. 

Koronavirüs salgını nedeni ile ne yazık ki yaşanan talep daralmasından en çok etkilenen sektörler arasında inşaat sektörü de yar aldı. Konut kredisi faiz indirimleri ile 2020 yıl başında hareketlenen ve koronavirüs ortaya çıkana kadar rekor oranda artış gösteren konut satış rakamlarının Nisan ayında evde kal çağrıları nedeni ile düşeceği belirtiliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments