“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerTOKİ Rize'de Riskli Alan ve Acele Kamulaştırma Kararı Aldı!

TOKİ Rize’de Riskli Alan ve Acele Kamulaştırma Kararı Aldı!

5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Rize Merkez ilçesine bağlı olan Çarşı ve Piriçelebi Mahallesi riskli alan ilan edilirken bu alanlarda bulunan bazı taşınmazların TOKİ eli ile acele kamulaştırma kapsamına alınacağı duyuruldu. Detaylar haberimizde…

Kentsel dönüşüm çalışmaları tüm Türkiye’de büyük bir hızla ilerlerken süreci hızlandırmak adına bazı yerleşim yerlerinde riskli alan ve acele kamulaştırma kararları da Resmi Gazete ile yayımlanıyor. 

5 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile yayımlanan Rize İli, Merkez İlçe, Çarşı ve Piriçelebi Mahallelerinde 7/1/2020 Tarihli ve 2038 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile İlan Edilen Riskli Alan Sınırları İçerisinde Bulanan Özel Mülkiyete Konu Taşınmazların, Bölgedeki Sağlıksız Yapılaşmanın Çözümüne Yönelik Projenin İvedilikle Hayata Geçirilmesi Amacıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2487) yürürlüğü girdi. 

TOKİ Rize Merkez Çarşı ve Piriçelebi Mahallesi Sınırları İçerisinde Riskli Alan İlan Edilen Bölgede Acele Kamulaştırma Yapacak

Yayımlanan karar kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı TOKİ’ye Rize’nin Merkez ilçesine bağlı olan Çarşı Mahallesi ve Piriçelebi Mahallesi sınırları içerisinde yer alan ve riskli alan sınırları içerisine dahil edilen yerlerde bulunan taşınmazlar için acele kamulaştırma izni verilmiş oldu. 

Acele Kamulaştırma Nedir?

Riskli alan ilan edilen bölgede yer alan tüm taşınmazlar için tek tek riskli yapı tespit raporu düzenlenmeden kentsel dönüşüm kararı çıkabilecek. Yine ne yazık ki söz konusu bölge içerisinde yer alan taşınmazlar sağlam olsalar dahi bakanlık kararı ile kentsel dönüşüm projesinin hayata geçirilebilmesi amacı ile kamu yararı gözetilerek yıkılabilecek.  Verilen karar kapsamında sürecin hızlandırılması ve bölgede TOKİ eli ile yapılacak olan kentsel dönüşüm sürecine hız verilmesi amaçlanıyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments