Demirsan Mekanik Havalandırma
Ana SayfaGenel‘’İnşaat Sektörü Yüzde 25 Büyüyecek’’

‘’İnşaat Sektörü Yüzde 25 Büyüyecek’’

MTC İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Togay Cömert, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan Aylık Sektör Raporu’nu değerlendirdi. 

İMSAD tarafından hazırlanan Aylık Sektör Raporu ağustos ayı verilerinde; ‘’Diğer iktisadi faaliyetlerdeki büyümeye karşın inşaat sektörü ikinci çeyrekte de küçülerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 daraldı. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,2 olan daralma, yüzde 7,7 olarak güncellendi. Böylece inşaat sektöründe 2021 yılının üçüncü çeyreğinden başlayarak son dört çeyreğinde küçülme kaydedildi.’’ bilgisi verildi.  

MTC Holding bünyesinde faaliyet gösteren MTC İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Togay Cömert İMSAD tarafından açıklanan rapor hakkında şunları söyledi: ‘’İnşaat sektörünün en önemli derneği olan İMSAD tarafından açıklanan raporda da görüldüğü üzere sektörümüzde gerileme mevcut. Bunun nedenlerini sektör temsilcisi olarak şöyle açıklayabilirim; Kovid-19 salgını ile tüketicinin talepleri değişti. Özellikle salgın sürecinde ev ortamının daha önemli hale gelmesiyle kullanıcıların müstakil, villa, bahçeli ve balkonlu ev tercihlerinin arttığını ortaya koydu. Tedarik zincirinde bozulma ve fiyat artışları sektörümüze finansal sorun oluşturdu. Kovid-19 salgının da etkilerinin azalması ile 2022 yılını sektör olarak ‘’Değişim yılı’’ olarak görüyorduk. Yılın ilk çeyreği savaşın etkilerini gördük maalesef. Bu etkiye bağlı olarak yaşanan malzeme tedariğindeki sıkıntı ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar bizi etkiledi. Ancak mevsimselliğinde azalması ile mart ayında sektör açısında bir hareketlenme yaşandı. Pandeminin tüm dünyada devam eden olumsuz seyri sebebiyle 2020 sonlarından itibaren gerileyen inşaat sektörü, 2022 yılı ilk üç çeyreği de benzer bir tablo çizerek ilerlemiştir. Döviz kurunun piyasalara olan olumsuz etkisi ve Rusya-Ukrayna savaşı pek çok alanı olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle inşaat alanında Rusya ile oldukça dinamik olan ilişkilerimiz neredeyse durma noktasına gelmiştir. İnşaat sektörünün, yılın son çeyreği için savaşın gidişatı ve döviz kurlarındaki dalgalanmaların iç piyasadaki etkisine bağlı olarak daha iyimser bir tablo çizilebileceğini öngörmekteyiz. Sektörün yüzde 25 büyüyeceğini düşünüyorum.’’  

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments