“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerFirma Haberleriİnşaat Sektöründe Bir İlk! Online Satışlar Başladı

İnşaat Sektöründe Bir İlk! Online Satışlar Başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle inşaat sektöründe satış ofisleri ziyaret edilmemesi nedeniyle, satışlarda da düşüş gözlemlenmişti. Küresel salgın nedeniyle durma noktasına gelen konut satışlarının tekrar arttırılması için müteahhitler online satış yapmayı planlıyorlar. Bu amaçla online satış sitelerini geliştiren müteahhitler, ilk satışını yabancı bir müşteriye yaptılar.

Tüm dünyada yaşanan Koronavirüs salgını sebebiyle inşaat sektörü de olsukça olumsuz etkilendi. Satışların neredeyse durma noktasına geldiği inşaat sektöründe konut satışlarının yapılabilmesi için online satış fikri öne sürüldü. Online satış sitelerini geliştiren müteahhitler yabancı bir müşteriye ilk satışlarını gerçekleştirdiler.

Daha Çok Yabancıların İlgisini Çekiyor

Salgın etkisiyle durgunlaşan sektörlerden biri olan inşaat sektöründe müteahhitler online satış yöntemiyle sektörü canlandırmaya giriştiler. Türkiye’de de görülen Koronavirüs salgını kapsamında karantina ve sokağa çıkma yasağı yaşanırken, insanlar evlerinde interneti ve çevrimiçi araçları daha fazla kullanmaya başladılar. Gayrimenkul firmalarının bugüne kadar yurt dışı tanıtımları için kullandıkları 11Sight gibi online sistemler geliştirilmeye başlandı.

Bazı şirketler daireyi üç boyutlu gezdiren seçenekler ile tanıtım gerçekleştirirken, bazıları dil seçeneklerini arttırdı. Dijital uygulamaya geçen firmalar ilk satışlarını gerçekleştirip, ilk kaporalarının tahsilatlarını aldılar. İlk müşteriler ise yabancı vatandaşlar oldu.

Seba İnşaat 10 Daire Sattı

Online satışa geçen firmalardan biri olan Seba İnşaat, bu yöntemle tam 10 daire satışı gerçekleştirdi. Şu anda online olarak 4 projenin satışını yapan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, 20 gündür online satış yaptıklarını dile getirdi. Bu 20 günlük süreçte 6 adet daireyi Çinlilere, 4 adet daireyi de Suudilere sattılar. Koronavirüs salgını kapsamında uygulanan online satışta siteye İngilizce dışında Çince ve Arapça dil seçeneklerini ekleyeceklerini de Engin Keçeli aktardı. Konuya ilişkin olarak ise bu alımların vatandaşlık alabilmek için yaptıklarını söyledi. Tapuların da online olarak yapıldığını aktaran Engin Keçeli, Koronavirüs salgınından sonra satışların düzeleceğini ekledi.

Özyurtlar İnşaat, Daireyi 3 Boyutlu Gezdiriyor

Online satışa yönelik hazırlık içinde olduklarını söyleyen Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt konuya ilişkin şu ifadeleri paylaştı: “Online satışa yeni başladık. Sanal seyirle alıcıları 3 boyutlu olarak da projedeki evlerimizi gezdiriyoruz. Bugün ya da yarın satışa dönecek olanlar var. Üç boyutlu gözlükle projeyi görmeyi siteye entegre ettik. Böylece alıcılar almak istedikleri konutu üç boyutlu olarak gezebiliyor.”

Son iki yıllık süreçte satışların önemli bir kısmının yabancılara yönelik olması sebebiyle zaten online satış sistemi hazırlıklarının var olduğunu söyleyen Tamer Özyurt, yeni eklemelerle birlikte sistemin geliştirildiğini aktardı. Online satışta esas hedeflerinin yine yurt dışı olduğunu ve satış ofislerini yine de açık tuttuklarını aktaran Tamer Özyurt, “Satış ofisine girişte hijyen amaçlı olarak gözlük, maske veriyoruz. Ancak buralarda da satışlarımız yüzde 80-90 oranında azaldı.”

Çalışanların Gelir Kaybına Uğraması Engellenmeye Çalışılıyor

Konuya yönelik açıklamalarda bulunan Tamer Özyurt, inşaatta çalışanlara da değindi. Şantiyelerin yüzde 50 iş gücü ile çalıştığını aktardıktan sonra açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Şantiyelerdeki koğuşları kapattık. Çalışanlarımızın yarısını oluşturan gurbetçiler memleketlerine dönerken, İstanbul’da olup çalışmak isteyenlerle ise çalışmaya devam ettik. Tedbir alarak çalışma sürecine devam ettiğimiz çalışanların böylece gelir kaybına uğramasını engellemeye çalışıyoruz.”

Online Tapu Kullanılıyor

Sektörde yıla hızla başlayan konut satışları, Koronavirüs salgını sebebiyle online ortama taşındı. Dijital ortamlarda satışı yapılan konutların tapularının da online olarak kullanılabileceğini söyleyen Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak, “Dijital satışlarda geleneksel tapunun yerini de online tapu almaya başladı. Bu durum özellikle yabancıya satışlarda büyük bir kolaylık getirdi. Dünyanın diğer ucundaki yatırımcılarımız, Türkiye’ye gelmek zorunda kalmadan tapularını alabiliyorlar. Yatırımcıların fiziksel varlığı olmadan tapuyu çıkarıp banka işlemlerine ve vatandaşlık prosedürlerine geçiyoruz” açıklamasını yaptı.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments