“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerAtıl Durumdaki Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor

Atıl Durumdaki Hazine Arazileri Tarıma Açılıyor

Tarımsal üretimde sürekliliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde önemli bir proje başlatıldı.

Hazineye ait tarıma uygun arazileri örnek ekilişler için çiftçilerin kullanımına açtıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım arazilerinden en etkin bir şekilde çiftçilerimizin yararlanmasını sağlayacaklarını ifade ederek ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekarelik alanda ekim yapılacağını söyledi. Bu arazilerde hububat, baklagiller, yağlı tohumlar ve yem bitkileri gibi stratejik ürünlerin ekilmesini sağlayacaklarını kaydeden Pakdemirli; “Çiftçilerimiz bu arazileri bedelsiz olarak kullanacak. Hem çiftçimiz hem de ülkemiz kazanacak.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Bize düşen görev; kurumlar arası işbirliğini artırmak, çiftçilerimizin daha rahat üretebilmeleri için, 83 milyon vatandaşımızın sağlıklı beslenebilmesi için yeni projeler gerçekleştirmektir.” şeklinde konuştu.

Hazineye ait atıl tarım arazilerinin üretime açılacağı proje kapsamında bu şekilde hazineye ait arazilerin bulunduğu köylerde ikamet eden çiftçilere yapılacak puanlama sistemiyle öncelik verilecek. Hazineye ait tarım arazilerini kiralık olarak işleten ve sayıları 51 bine yaklaşan çiftçilerin nisan, mayıs ve haziran ayına ait kira ödemeleri de 6 ay süreyle ertelendi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments