İnşaat Sektörünü Rahatlatan Düzenleme

İnşaat Sektörünü Rahatlatan Düzenleme

Yapı denetimde inşaat sektörünü rahatlatacak düzenlemeler yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘’Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ‘’ ile ‘’Yapı Sahipleri ile Yapı Denetim Hizmet Sözleşmesi İmzalayacak Yapı Denetim Kuruluşlarının Elektronik Ortamda Belirlenmesine Dair Usul ve Esaslara Dair Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ‘’ 30 Mayıs 2019 Perşembe günü Resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeler ile ilgili açıklama yapan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Öztürk; şu bilgiyi verdi:

“Yapı Denetim mevzuatından kaynaklanan bazı nedenler ile komplikasyonlar yaşayabiliyor, iş ve işlemlerimiz sürüncemede kalabiliyordu. Odamızın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde yaptığı girişimler ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapmış olduğu çalışmalar neticesinde söz konusu komplikasyonlar önemli ölçüde giderildi. Örneğin yapı denetim hizmet sözleşmesi imzalayacak yapı denetim kuruluşunun belirlenmesi sürecinde, elektronik ortamda görevlendirilen yapı denetim kuruluşunun görevlendirilmesine müteakip, denetim elemanını görevlendirme süresi daha önce 20 gün iken bu süre 10 güne düşürüldü. Görevlendirmeyi yapmayarak söz konusu yapının sorumluluğunu üstlenmeyen firma daha önce 20 gün süre ile sıralamadan çıkarılmakta iken yeni düzenleme ile 60 gün süre ile sıralamadan çıkartılacak ve her defasında bu süre 60 gün arttırılarak uygulanacak. Daha önce ‘’İş Günü’’ olarak belirlenen birçok süre ‘’Gün‘’ olarak düzenlendi. Bu düzenlemeler İnşaat sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin iş ve işlemlerini daha hızlı yapabilmesinin yolunu açmış oldu. Üyelerimiz detaylı bilgiye 30 Mayıs 2019 Perşembe Tarih ve 30789 Sayılı Resmi Gazeteden ulaşabilirler” dedi.