“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat ve Konut Sektörü Güncel Gelişmeler Raporu

İnşaat ve Konut Sektörü Güncel Gelişmeler Raporu

Yurt genelinde konut satışları 2019’da yıllık bazda %1,9 oranında azalarak 1 milyon 349 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde ipotekli konut satışları %20,1 artarken, diğer satışlar %7,5 oranında geriledi.

Yılın ilk yarısında daralan konut satışları, ikinci yarıda kredi faizlerindeki gerilemenin ipotekli konut satışları üzerindeki olumlu etkisi paralelinde toparlandı. Konut piyasasında 2019’un ikinci yarısı boyunca izlenen kısmi toparlanmanın fiyatlar üzerindeki etkisi Aralık’ta da devam etti. Böylece, 2019’un Aralık ayında konut fiyatları nominal olarak %9,9 oranında arttı. Reel bazda ise Aralık’ta %1,7 gerileyen konut fiyatları, yıl genelinde %9,6 oranında düşüş kaydetti.

İnşaat sektörü 2020 yılına iyimser beklentiler ile başladı. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından yayımlanan Hazır Beton Endeksi 2020 Ocak Ayı Raporu’nda, inşaat sektörü güven endeksinin son dönemde konut piyasasındaki iyileşmenin sektöre olumlu yansımalarının devam edeceği yönündeki beklentilerle toparlandığı belirtildi. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin raporunda da alınan siparişler ve güven endeksinde yılın ilk ayında belirgin bir toparlanma kaydedildiği ifade edildi. TÜİK tarafından yayımlanan inşaat sektörü güven endeksi de Ocak’ta aylık bazda 10 puanlık hızlı bir yükselişle 78,9 seviyesine ulaşarak beklentilerdeki iyileşmeyi destekledi.

2020 yılının ilk ayında da konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %55,8 oranında arttı. Bu dönemde ipotekli satışlar zay ıf baz yılı etkisiyle %546 ile hızlı yükselişini sürdürürken, Kasım 2019’dan itibaren yönünü yukarı çeviren diğer satışlar %7,5 oranında artış kaydetti.

2019’un Aralık ayı başında TBMM’de onaylanarak yürürlüğe giren ve değeri 5 milyon TL ve üzeri konutların binde 3 ila binde 10 arasında değişen oranlarda vergilendirilmesini öngören “Değerli Konut Vergisi” uygulaması ile ilgili güncelleme yapıldı. Uygulamanın 2021 yılında yürürlüğe gireceği açıklanırken, tek konutu olanlar vergiden muaf tutuldu. Birden fazla değerli konutu bulunan kişilerin vergiye tabi olan konutlarının en düşük değerli olanı da muafiyet kapsamına alındı. Ayrıca, değeri 5 milyon TL’nin üzerindeki konutların 5 milyon TL’lik kısmı vergi dışı bırakıldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments